ADA Coin dikkatleri çekiyor !

ADA Coin dikkatleri çekiyor !

Son günlerde yapmış olduğu hareketlerle Ada Coin yatırımcılarını mutlu ediyor !

Kripto analiz platformu Messari’nin son raporuna göre, Cardano ağı 2023 yılının ilk çeyreğinde önemli bir büyüme kaydetti. Raporda belirtildiği gibi, ağdaki kilitli toplam değer neredeyse 3 katına çıktı. Bu büyümeyi tetikleyen faktörler arasında, yeni algoritmik sabit kripto para başlatılması, ölçeklenebilirliği artırmaya yönelik iyileştirmeler ve Ethereum sanal makine (EVM) uyumluluğunu sağlayan proje sayılabilir. Ayrıca, ağdaki programlama dili desteği Python, TypeScript, Marlowe ve Helios dillerini de kapsayacak şekilde genişletildi. Tüm bu gelişmelerin etkisiyle Cardano ağındaki projelere aktarılan kripto para miktarı 138,3 milyon dolara ulaştı. Bu rakam 2022 yılının son çeyreğinde 51 milyon dolara yakındı ve %172’lik bir TVL büyümesi gösterdi.

Ağın en büyük protokolleri arasında yer alan Minswap, Sundaeswap ve WingRiders gibi merkezsiz kripto borsaları, yeni protokollerin hayata geçmesiyle pazar payında düşüş yaşadı. Bununla birlikte, Indigo (IUSD) ve died (DJED) sabit kripto para projeleri ağda en büyük hacimleri çeken varlıklar oldu.

Cardano ağındaki bu büyümenin, son aylardaki ayı piyasası etkisiyle ADA tokeni üzerinde kısıtlı bir etkiye sahip olduğu belirtildi. Ancak piyasadaki toparlanmanın da katkısıyla Cardano ağı gelişmeleri, ADA fiyatına da yansımaya başladı. Yılın ilk çeyreğinde piyasa değerine göre 7. sırada bulunan kripto para, 0,4 dolara kadar yükselerek %63’lük bir değer artışı kaydetti. Nisan ayında da yükseliş devam etti ve ADA, geçen hafta 0,46 dolara kadar yükselerek son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.