API Nedir? Fintech Platformları İçin Önemi Nedir?

API Nedir? Fintech Platformları İçin Önemi Nedir?

API, üçüncü taraf şirketlerin ve işletmelerin yeni uygulamalar ve hizmetler geliştirmek için müşteri finansal bilgilerine erişmelerini sağlayan bir sistemdir. API nedir sorusuna basit bir şekilde cevap vermek gerekirse, farklı platformların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan kod ve protokollerdir. Açık bankacılık, fintech şirketlerinin gelişmesi ve bankalarla rekabet etmesi için çok önemli bir rol oynamıştır. Bu sistemin temel amacı, bankalardan gelen müşteri verilerini fintech’ler ile paylaşmak ve yenilikçi ürünler yaratmaktır. Bu aktarım, müşterinin isteğine ve onayına dayanmaktadır.

API FinTech Girişimler İçin Önemi

Temelde fintech şirketlerinin amacı, finansal hizmetlerle ilgili olarak tüketiciler ve işletmeler için hayatı kolaylaştıran teknolojik çözümler geliştirmek ve sunmaktır. Sosyal medya hesaplarına erişen FinTech uygulamaları, hesabınızdaki hareketinize göre  kredi puanınızı belirleyebilir. Bu puan tek başına geçerli olmayıp bankaların ve finans kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu parametrelerden biri olabilir. Sigorta şirketlerinin araç veri arayüzlerinden veri alan IoT çözümlerini kullanan InsurTech girişimleri, bu verileri analiz edebilir ve sürüş alışkanlıklarına göre otomobil sigortası primlerini etkileyen derecelendirme hizmetleri sağlayabilir.

Bugün herkesin birden fazla banka kartı ve kredi kartı vardır. Tüm kartların tüm işlemlerini ayrı ayrı takip etmeye çalışmak yerine bankaların sunmakta olduğu API sistemi üzerinden ulaşan FinTech uygulamaları, harcama alışkanlıklarına göre kişiye özel bütçe önerileri sunabilmektedir.

Şüphesiz ödeme hizmetleri, P2P kredileri, InsurTech ve robo-asistanlar gibi hizmetler FinTech dünyasında kayda değer ilerlemeler kaydetti ancak Fintech API onları bir sonraki seviyeye taşıyan adım. Üstelik bu tek yönlü bir süreç değil. Bankalar ve sigorta şirketleri, API çözümleri aracılığıyla sağlanan verileri işleyerek ve karma değer analizi veya raporları olarak geri göndererek önemli faydalar ve değer elde edebilir. Aksi takdirde, tüm bu çözümleri şirket içinde yaratmaya çalışmak, binlerce, muhtemelen on binlerce farklı FinTech girişimiyle rekabet etmek anlamına gelir. Bu nedenle API’ler yalnızca FinTech girişimleri için değil, bankacılık ve bir bütün olarak finansal sistem için kritik bir ihtiyaçtır ve PSD2 gibi düzenlemeler bu gereksinim için standardı belirlemektedir.