BİST güne nasıl başladı ?

BİST güne nasıl başladı ?

Borsa istanbul güne nasıl başladı öne çıkan şirketler hangileri ?

BIST 100 endeksi, %0,43’lük bir artışla 4.681,71 puandan güne başladı.

BIST 100 endeksi, dünkü işlemlerde %1,57’lik bir yükselişle güne dünkü zirvesinin üzerinde başladı. Toplamda 85 hisse senedi günü pozitif tamamlarken, günlük işlem hacmi 62,9 milyar TL oldu.

Bankacılık hisselerinin endekse negatif etkisi devam etmesine rağmen BIST 100 endeksi hala haftanın başında oluşan boşluğu kapatma çabasında.

İstanbul Borsası’nın açılışında, petrokimya, perakende ticaret ve gıda şirketleri öncülük etti. Bununla birlikte, iletişim, turizm ve metal ürünleri sektörlerinde ise düşüş gözlendi.

Bankalar, baskı yapmaya devam ederek güne ekside başladı. Seçimlere kadar %26 değer artışı yaşayan bankacılık endeksi, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasının ardından bu hafta yaklaşık %17 değer kaybıyla 4.164 puana geriledi.

Bireysel hisseler incelendiğinde, günün başında en çok artan hisseler RNPOL, ONCSM, NTGAZ, AVHOL ve SMRTG oldu. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından bedelsiz sermaye artırımı onaylanan SASA ise 106,5 TL’den %3,5’luk bir artışla güne başladı.

Güne en çok düşüşle başlayan hisseler ise MEDTR, EUPWR, KLRHO, AKYHO ve EMKEL oldu.

Bugün, KAYSE ve BIENY gibi yeni halka arz olan şirketler de işlem görmeye başladı. KAYSE, tavandan açıldıktan sonra bir miktar düşüş göstererek şu anda 16,48 TL’den işlem görüyor. BIENY ise halka arz fiyatının üzerinde, 42,96 TL’den açıldı ve %4,52’lik bir artışla 44,9 TL’ye kadar yükseldi. Ancak, bu iki yeni halka arz hissesinin, genellikle alışılmış tavan hareketlerinin dışında dalgalanmalar sergilediği görülüyor.

Uluslararası piyasalarda, ABD’nin borç tavanına yönelik çözüm odaklı yaklaşımların benimsenmesi olumlu bir etki yaratmış durumda. Bu doğrultuda, ABD borsaları dün %1’in üzerinde değer kazancıyla kapanmıştır.