Bitcoin’e Avrupa’dan onay !!!

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden olan ülkelerden biri kapılarını Bitcoine açmaya hazırlanıyor !!!

Avrupa‘nın en küçük ülkelerinden biri olan Liechtenstein, devlet hizmetleri için Bitcoin ödeme seçeneği ekleyeceğini duyurdu. Başbakan Daniel Risch, halka açık ödemeler için Bitcoin’i ödeme seçeneği olarak kabul edeceklerini açıkladı. Ancak Daniel Risch, ülkenin hazinesinde BTC tutmayacaklarını ve varlıkların İsviçre frangına dönüştürüleceğini belirtti.

Liechtenstein hükümeti, BTC’yi hazinede tutmasa da, bu açıklama, kripto savunucuları tarafından başka bir Avrupa ülkesinin BTC ödemelerini yasallaştırması olarak memnuniyetle karşılandı. Benzer bir gelişme daha önce İsviçre’nin Lugano ve Zug şehirlerinde yaşanmıştı. Özellikle Lugano, BTC işlemlerini aktif olarak kullanmaya yönelik önemli adımlar atmıştı. Liechtenstein, 2019’da Blockchain Yasası’nı onaylayarak kripto dostu ülkeler arasında olduğunu göstermişti.

Öte yandan, Avrupa’da bilinen en geniş kripto yasa tasarısı olan MiCA, ezici bir çoğunlukla kabul edildi. Bu sayede, Avrupa Birliği sınırları içinde faaliyet gösteren kripto şirketleri, özellikle kara para aklamayı önleme çabaları kapsamında müşteri tanıma prosedürüne tabi olacak. Ayrıca, kripto şirketleri ve yatırımcılarını koruma konusunda birçok uygulama yasa kapsamına alınacak.

MiCA’nın kripto sektörüne getireceği faydalardan biri, şirketlerin faaliyet gösterdikleri 27 ülkenin farklı düzenlemelerine uymak yerine tek bir yasaya tabi olacakları için önemli bir netlik kazanacak olmalarıdır. Şirketler, onaylanan yasaya uyum sağlamak için 12-18 aylık bir süre verilecek. Bu nedenle, MiCA’nın kripto sektörü üzerindeki etkisi 2024 yılının sonuna kadar görülecektir.