Merkez Bankasında üst kademede 3 değişiklik !

Merkez Bankasında üst kademede 3 değişiklik !

Merkez bankası yardımcıları değişti ! Yeni gelen 3 isim …

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) üç başkan yardımcısı görevlerinden alındı ve yerlerine yeni isimler atandı.

Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman isimli Merkez Bankası başkan yardımcıları görevden alındı. Yerlerine ise şu isimler atandı:

  1. Osman Cevdet Akçay: Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Akçay, daha önce Koç Finansal Hizmetler ve Yapı Kredi Bankası’nda baş ekonomist olarak görev yapmıştı.
  2. Fatih Karahan: Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden mezun olan Karahan, ABD New York Merkez Bankası’nda Para Politikası Araştırma Birimi bünyesinde ekonomist olarak çalışmaktaydı.
  3. Hatice Karahan: Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü ve İktisat yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra ABD’de Syracuse University’de ekonomi doktorası yapmıştır. Karahan, Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli kuruluşlarda ekonomi danışmanlığı yapmış ve İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü’nün kurucu başkanı olmuştur. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu danışmanı olarak da görev yapmıştır.