Baklava Dükkanı Açma Maliyeti Nedir, Nasıl Açılır?

Baklava Dükkanı Açma Maliyeti Nedir, Nasıl Açılır?

Baklava dükkanı açma maliyeti bulunduğu lokasyona bağlı olarak belirlenmektedir. İşlek bir cadde üzerinde ve semtte açılan baklava dükkanlarını aylık kazançları oldukça fazla tutardadır. Baklava dükkanı için gerekli olan birkaç hususun tamamlanması gerekmektedir. İlk olarak bayi mi kendi dükkanının mı açılacağı konusu belirlenmelidir.

Baklava Dükkanı Açmak

Baklava dükkanı açmak emek isteyen işlerden biridir. Maliyeti yüksek ve karlı yatırım aracı olarak da kabul edilmektedir. Baklava ülkemizin vazgeçilmez tatlısı arasında bulunmaktadır. Baklava dükkanları yoğun ilgi ile karşı karşıya kalmaktadır. Turist ve ülke vatandaşları tarafından baklava yemenin yeri ayrıdır. Dükkanın açılacağı ilin turist ve yoğunluk açısından işlevi yüksek alanda olması gerekmektedir. Büyük şehirlerde kar oranı daha yüksek olabiliyor. İllere göre turist gelme oranı değişmektedir. Ülkemizde baklava dükkanı açmak için gerekli yeterlilikte olunmalıdır. Baklavayı dükkan dışından imal etmek ve sadece satışını yapmak kar oranını etkilemektedir.

Baklava Dükkanı Nasıl Açılır?

Baklava dükkanı nasıl açılır/sorusu yeni iş sahibi olmak isteyen insanlar tarafından araştırılan konulardır. Baklava dükkanı açmak için baklava bayiliğinin olması gerekmektedir. Yapılması gerekenler şunlardır:

  • İlk olarak marka adı belirlemek ve kendi üretiminizi yapıp satmak daha fazla maddi kazanç sağlanması konusunda yardımcı olmaktadır.
  • Üretim yapmak ve dışarıdan ürün imali yapmamak
  • İmalat oldukça zahmetli işler arasında bulunmaktadır. Baklava ustası, yardımcı, gıda mühendisi gibi meslek gruplarından insanlar ile çalışmanız gerekmektedir.
  • Baklava üretiminde kalite önemlidir. Dükkanı açarken marka adı ve kaliteyi ön plana çıkartacak hususlara dikkat edilmelidir.


Dükkan açma koşulları açılacak olan dükkanın türüne göre değişmektedir. Üretim ve satış kısmında hassasiyet önemlidir. Herkese hitap edecek olan baklava üretimi yapılmalıdır.

Baklava Dükkanı Açma Maliyeti

Baklava dükkanı açma maliyeti aylık olarak belirli fiyat aralıklarında belirlenmektedir. Aylık net finansal kazancın hesaplanması için satış miktarı hesaplanmalıdır. Bir dükkan açma maliyeti dükkanın bulunduğu mekana, alana, iş kapasitesine ve iline göre farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde kendi işinin sahibi olmak isteyen kişi sayısında düzenli olarak artış devam etmektedir. Kişi sayısı baklava dükkanının kar oranını da belirlemektedir. Her alanda yeni bir iş kurmak isteyen insanlar tarafından dükkan açma koşulları araştırılmaktadır.


Baklava dükkanı açmak karlı bir iş mi sorusu çok kişi tarafından merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Kar oranı yüksek bir iş grubudur ancak yine de dezavantajları bulunmaktadır. Markanın herkes tarafından tercih edilmesi gerekmektedir. Tadının ve kalitesinin dikkat çekici olması gerekmektedir.


Baklava Dükkanı İçin Gerekli Malzemeler Neler?

Baklava dükkanı için gerekli malzemeler arasında baklava için tepsiler, tatlının konulacağı soğutucu ve pişirme alanında kullanılacak olan fırınlar bulunmalıdır. Baklava ustasının sertifika ve yeterliliğinin olması gerekmektedir. İmalatı kendi üretimimiz yapmanız gider oranını bir miktar azaltacaktır. Lezzetli ve tadına doyulmayan baklavalar her il içinde satış bakımından farklı olmaktadır. Kaliteli bir markanın adresi için dükkanın açılacağı bölgenin insan yoğunluk oranı bakımından fazla olan alanlarda açılmadı tavsiye edilmektedir.


Bayilik alarak satış yapma hususunda da dikkat edilmelidir. İş kurmak isteyenlerin araştırma ve inceleme yapması gerekir. Bayilik baklava için kendi markanızın değil başka markanın adını kullanarak satış yapmanızı sağlamaktadır. Demografik olarak insan nüfus yoğunluğunun satış oranını artıracak kapasitede olmasına dikkat edilmelidir. Dükkan açma aşamasında dükkanın insanların ilgisini çekecek dizayn ile birleştirilmesi gerekir. İnsanlara hitap edecek bir tasarım altında açılan dükkanlar satış ve kar oranı açısından avantajlı konumda olmaktadır. Kendi markanızın ürünlerini satmak istemeniz durumunda reklamı ve logo tasarımlarının seçimi konusunda uzman tasarımcılar tarafından yardım almanız tavsiye edilir.