Dolar Yine Zirvede!

Dolar Yine Zirvede!

2022 yılına giriş ile birlikte dolar ve euro kurları her geçen gün daha fazla artış yaşamaya başladı. Merkez bankasının enflasyon açıklamasından önce ise 17.60 TL olan dolar kuru oldukça dikkat çekmeye başladı. 23 temmuz 2022 tarihinde 17.74 TL olan dolar kuru her geçen gün artışını devam ettirip hayat şartlarını daha da zor bir hale getiriyor.
Her geçen gün artan dolar kuru pek çok gıda ürünün daha pahalı olmasına neden oluyor. Bu artışın devam etmesi ile merkez bankası dolar ve euro artışını yakından rakip edeceğini açıkladı. Bu takip sonucunda ise dolar kurunun bir nebze olsun düşüş yaşayacağı bekleniyor.

Gözler Merkez Bankasında

Merkez bankası her geçen gün artan kur oranlarını yakından takip etmek için Avrupa faiz incelemesine bugün başlayacağını duyurdu. Piyasalara göre ise merkez bankası bugün 25 ile 50 puan arasında bir faiz artırımı yapacağı düşünülüyor. Ancak böyle bir durumda dolar kurundan daha çok artış gösteren euronun 1 değer kaybedip dolar ile aynı seviyeye geleceği düşünülüyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı çağrılar üzerine merkez bankası faiz oranını 500 baz puan geriletip %14 seviyelerine kadar inmesini sağlamıştı. Bu durumda doların %44 oranında değer kaybı yaşayıp düşüş yaşamasına sebep olmuştu. Bu durumlardan sonra ise dolar kurunun daha da düşüp düşmediği oldukça merak edildi.

Dolar Artmaya Devam Edecek Mi?

Dolar kurunun artışını devam ettirip ettirmeyeceği merak edilirken gözler bu sefer merkez bankasının atacağı adıma dikildi. Nasıl bir yol izleneceği ve TL’de yaşanan değer kaybının nasıl düzeltileceği merak edilirken sadece dolar değil euro karşısında da büyük bir değer kaybı yaşandı.
23 Temmuz 2022 tarihinde dolar 17.74 seviyelerine çıkmış iken euro 18.12 seviyelerine kadar ulaşmıştır. Durum böyle olunca genel olarak dolar veya euronun 20 TL seviyelerine çıkıp çıkmayacağı merak edilmeye başladı. Doların artışı sadece kur alanında değil gerek akaryakıt olsun, gıda ürünlerinden tutun ki her ürünün zamlanmasına yol açtı. Bu durumda düşük gelirli ailelerin yaşam şartlarını bir hayli zorlaştırdı.