17 Milyon dolarlık İHA işi tamam !

17 Milyon dolarlık İHA işi tamam !

Türkiye’nin gururu ASELSAN (ASELS) İHA ve SİHA altyapısında kullanılmak üzere elektro optik sistem teknik aksamı yapacak. Alınan işin bütçesi ise rekor rakam!

Türkiye’nin gururu ASELSAN (ASELS), Baykar Makina ile önemli bir  anlaşması imzaladı. ASELSAN, Baykar’ın ürettiği İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Savaş İnsansız Hava Araçları (SİHA) için Elektro Optik Sistem altyapısı sağlayacak. Bu iş için 17.550.000 Dolar değerinde bir anlaşma imzalandı.

Elektro Optik Sistem, İHA, helikopterler ve uçaklar gibi sabit kanatlı veya döner kanatlı hava platformları için geliştirilmiş yüksek performanslı bir keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi olarak kullanılır. Bu sistem, hedefleme, keşif ve gözetleme alanlarında önemli bir rol oynar.Elektro Optik Sistem’in genel özellikleri şunlardır: 220 mm çaplı ortak optik açıklık, IR, HDTV ve DI-NIR kameraların dar görüş yeteneği, 1920x1080p video çıkışı, lazer hedef işaretleyici ve mesafe ölçer, eşzamanlı hedef takibi ve hassas stabilizasyon özellikleri bulunmaktadır.ASELSAN, Baykar Makina’dan Elektro Optik Sistem teslimatları için 17.550.000 ABD Doları değerinde bir sipariş almıştır. Teslimatlar 2023-2024 yılları arasında gerçekleştirilecektir.