3 Katalizör Altını Nasıl Etkiliyor ?

3 Katalizör Altını Nasıl Etkiliyor ?

Altın doları aşarak 1 yılın en yüksek seviyesini gördü. Uzmanlara göre altında yükselişi destekleyecek 3 unsur var. Resesyon korkusu, zayıf dolar ve merkez bankası alımları.

Altın, beklenen yükseliş hareketini üç faktörün bir araya gelmesiyle hızlandırdı. ABD ekonomisindeki yavaşlama sinyalleri, merkez bankalarının altına yönelmesi ve zayıf dolar altının güçlenmesine katkı sağladı.

Kısa vadeli hareketler göz önünde bulundurulduğunda, 2.030 seviyesi direnç noktası olarak kabul edilebilirken, 2.069 doların üzerinde önemli bir direnç noktası olarak görülüyor. Aşağı yönlü hareketlerde ise 2.000 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Uzmanların beklentisi, resesyon korkusu, zayıf dolar ve merkez bankası alımlarının altın fiyatlarını destekleyeceği yönünde. Bank of America analistlerine göre, ons altın için ilk hedefleri 2.100 dolar ve bu seviyenin ikinci çeyrek içinde görüleceği tahmin ediliyor. Teknik analist Paul Ciana ise altın fiyatının 2.078 doları kırması halinde 2 yıl sürecek bir boğa piyasasının sinyalini vereceğini belirtiyor ve altının 2.500 dolar/ons seviyesine kadar yükselebileceğini öngörüyor.

İsviçre merkezli bir banka, doların gücünü yitireceği öngörüsüne dayanarak altının hedef fiyatını %10 artırarak 2400 dolar seviyesine yükseltti. Citigroup ise kısa vadede fiyatlarda hızlı bir yükseliş beklentisi içinde olduğunu ve doların yakın vadede 2300’e yükselebileceğini belirtiyor.