4 Büyük kripto borsasına uyarı

4 Büyük kripto borsasına uyarı

Japonya’da piyasa düzenleyicileri 4 büyük kripto borsası için uyarı verdi.

Japonya’da kripto para borsalarına yönelik düzenleyici baskı devam ediyor. Japon Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), ülkede lisansı olmayan Bybit, Bitget, BitForex ve MEXC Global gibi merkezi Japonya dışında bulunan dört kripto para borsasına uyarı bildirimi gönderdi. FSA, bu borsaların ülkede kayıtsız şekilde kripto ticareti yaptığını belirterek, Japonya fon takas yasalarını ihlal ettiklerini vurguladı. Japonya, kripto sektöründe faaliyetlerin artması için ılımlı bir politika benimsiyor, ancak geçmişte yaşanan çökme ve hack saldırıları nedeniyle düzenleyiciler işleri sıkı tutmak istiyor.

ABD ve İngiltere gibi diğer ülkeler de kripto sektörüne yönelik düzenlemelerde artış gösteriyor. ABD düzenleyicileri, Coinbase’e dava öncesi son uyarısını gönderdi, Binance’e dava açtı ve kripto borsalarına cezalar kesti. Bu da bazı kripto şirketlerinin ABD’de faaliyetlerini durdurma kararı almasına neden oldu. İngiliz bankaları da kripto şirketleriyle çalışmaya isteksiz davranarak, İngiltere’nin kripto merkezi haline gelme hedefiyle çelişen bir gelişme yaşandı.

Bu tür düzenleyici baskılar ve olumsuz gelişmeler, kripto şirketlerinin itibari para likiditesine ulaşmasını zorlaştırıyor ve piyasada işlem hacminin düşmesine neden oluyor. Geçen ay bankacılık krizinin ortasında ABD’de yaşanan çökme, Bitcoin’in likiditesinde gözle görülür bir düşüşe neden oldu.