Alman ekonomisinde sarsıntı !

Alman ekonomisinde sarsıntı !

Yatırımcıların Alman ekonomisine olan güveninde sert düşüş yaşandı

ZEW endeksi, Almanya’da yatırımcıların ekonomik beklentilerini ölçen bir gösterge olarak kullanılıyor. Ancak Nisan ayında endeks, Mart ayına kıyasla 8,9 puanlık bir düşüş yaşayarak 4,1 seviyesine geriledi. Bu düşüş, yatırımcıların gelecek altı ay içinde ekonomik iyileşme beklentilerinin azaldığını gösteriyor.

Bugün açıklanan bir rapora göre, Almanya’da mevcut döneme ilişkin beklentiler son bir ayda arttı ancak geleceğe dair belirsizlik devam ediyor. ZEW Başkanı Achim Wambach, ekonomik beklentilerin birçok faktörden olumsuz etkilendiğini belirtti. Bunlar arasında bankaların kredi koşullarını sıkılaştırması, yüksek enflasyon, merkez bankası politikalarının ekonomide baskı oluşturması gibi faktörler yer alıyor. Ancak bankacılık krizinin büyük bir tehlikeye dönüşmemesi ve çeyreklik kazançların iyi olması gibi faktörler de olumlu tarafta yer alıyor.

Benzer şekilde, Euro Bölgesi’nde de yatırımcı beklentileri düşüş gösterdi. Bölge ZEW endeksi Nisan ayında 63,6 puan azalarak 6,4 seviyesine geriledi. Bu da, yatırımcıların gelecek döneme ilişkin beklentilerinin azaldığını gösteriyor.