Altın rekor mu tazeliyor ?

Altın rekor mu tazeliyor ?

Altın dünkü rekorun üstüne yeni rekorlar kovalıyor !

Dün altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı, günü önceki kapanışın %3,4 üzerinde, 1.713 lira seviyesinden tamamladı.

Bugüne ise altının gram fiyatı yatay bir seyirle başladı ve saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışın hemen üzerinde, 1.714 lira seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.820 lira, Cumhuriyet altını ise 11.360 liradan satılıyor.

Dün yüzde 1,2 artışla 1.979 dolardan günü tamamlayarak 17 Mayıs’tan bu yana en yüksek günlük kapanışını yapan altının ons fiyatı, şu sıralarda yatay bir seyir izlemektedir.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki para politikası toplantısının ardından faiz artırımına son vereceğine yönelik öngörülerin güçlenmeye devam ettiğini belirtiyorlar. Dünya genelinde açıklanan makroekonomik verilerin karışık sinyaller vermeyi sürdürdüğünü ifade eden analistler, bu durumun varlık fiyatları üzerindeki etkisinin devam ettiğini bildiriyorlar.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğu, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde enflasyon, ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verilerinin takip edileceği belirtiliyor. Teknik açıdan altının ons fiyatında 1.970 ve 1.950 dolar seviyelerinin destek, 1.990 ve 2.000 dolar seviyelerinin ise direnç konumunda bulunduğu kaydediliyor.