Arjantin’den şok karar !

Arjantin’den şok karar !

Arjantin’de artık Çin ile ithalatında Yuan kullanacağını açıkladı !

Arjantin Ekonomi Bakanı Sergio Massa, dün yaptığı açıklamada, Çin’den ithal edilen mallar için ABD doları yerine RMB (yuan) kullanımına geçeceklerini duyurdu.

Massa, Arjantin ile Çin arasındaki para takası anlaşmasının, döviz rezervlerinin artırılmasının yanı sıra ikili ticaretin geliştirilmesine de katkı sağlayacağını belirtti.

Bu ay içinde farklı işletmelerle anlaşmalar imzalayan Arjantin’in, yaklaşık 1 milyar 40 milyon ABD doları değerindeki Çin ithalatı için RMB ile ödeme yapacağı ifade edildi.

Massa ayrıca, Mayıs ayından itibaren 790 milyon ila 1 milyar ABD doları arasındaki Çin ithalatını RMB kullanarak ödemeyi planladıklarını da belirtti.

Çin’in Buenos Aires Büyükelçisi Zou Xiaoli de basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin-Arjantin ekonomik ve ticari iş birliğinin güçlendirilmesinin, iki ülkenin ekonomilerinin birbirlerini tamamladığını ve ikili iş birliğinin devasa potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Ocak ayında Arjantin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Arjantin ve Çin’in para takası anlaşmasının kapsamının resmen genişletildiği, bu adımla Arjantin’in mevcut 130 milyar RMB’lik döviz rezervinin güçlendirileceği ve 35 milyar RMB’lik harcanabilir kotasının etkinleştirileceği ifade edilmişti.