Avrupa Birliğinde 28 Mart’da Kripto Para yasağı!

Avrupa Birliğinde 28 Mart’da Kripto Para yasağı!

Avrupa Birliği milletvekilleri 28 Mart’da kişisel kripto para ödemelerine ilişkin yasayı oylayacak.

CoinDesk’in elde ettiği belgelere göre, milletvekilleri 28 Mart’ta oylanacak tasarılarla birlikte, kişisel anonim cüzdanlardan yapılan büyük ölçekli kripto varlık transferlerini yasaklayacaklar. Avrupa Parlamentosunun Ekonomi ve Sivil Özgürlükler Komiteleri, kripto para birimlerinin, değiştirilemez token’ların (NFT’ler) ve metaverse’ün finansal suçlarda kullanılmasını önlemek amacıyla, kara para aklamayı önlemek (AML) için yeni tasarıları Salı günü oylayacaklar.

Mevcut teklife göre, yatırımcılar anonim olarak 1.000 euro’dan (1.080 dolar) fazla kripto para gönderemeyecek veya alamayacaklar. Ancak müşterinin kimliği doğrulanmışsa veya düzenlemeye tabi bir kripto sağlayıcısı söz konusuysa işleme izin verilecektir. Büyük miktarlı olsalar bile, iki arkadaş gibi bireyler arasında yapılacak kripto transferlerine her koşulda izin verilecektir.

Yasa ayrıca, işletmelerin 7.000 euro’dan fazla nakit para kabul etmesini yasaklar ve AB’de yeni bir kara para aklama önleme kurumu olan Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi’nin (AMLA) kurulmasına olanak sağlar. Tedbirlerin yasalaşabilmesi için hem AB Parlamentosu tarafından hem de üye ülkeleri temsilen Avrupa Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Parlamentodaki yasa taslağı, anonim kripto hesaplarını yasaklamaktadır ve gizlilik odaklı kripto para birimlerinin, mikserlerin ve tumbler’ların kullanımını, kara para aklama risklerini değerlendirirken dikkate alınması gereken ekstra faktörler olarak görür. AB’li kripto sağlayıcıların herhangi bir yerde kaydı veya lisansı olmayan bir yabancı sağlayıcıyla temsil ilişkisi kurmaları da yasaklanacaktır. Teklif ayrıca, NFT platformlarını ve tanımlanmış kişiler tarafından kontrol edilmeleri durumunda merkeziyetsiz otonom kuruluşları da (DAO’lar) yeni kara para aklama kurallarının kapsamına alacaktır.