Borsa dur durak bilmiyor !!

Borsa dur durak bilmiyor !!

Borsa yasaklarına son hız devam ediyor !! Yatırımcılar nelere dikkat etmeli !!

Borsa İstanbul, yatırımcı haklarını korumak amacıyla şüpheli işlemler gerçekleştiği düşünülen bazı hisselerde tedbir kararları almaya devam etmektedir.

Son açıklamaya göre, AVHOL ve RHEAG hisselerinde bazı işlemler kısıtlanmıştır.

AVHOL hissesinde, açığa satış ve kredili işlem yasağı devam etmekte olup, brüt takas ve emir paketi tedbirleri de uygulanmaktadır. Ayrıca, 1 aylık süreyle tek fiyat tedbiri de uygulamaya konulmuştur.

RHEAG hissesinde ise emir paketi tedbiri uygulanmaktadır ve mevcut tedbirlerin yanı sıra ek olarak emir paketi tedbiri getirilmiştir.

AVHOL hissesi için Sermaye Piyasası Kurulu kararı gereği Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) devreye alınmış olup, 22/06/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/07/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemiyle işlem görecektir. Ayrıca, açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri de tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

RHEAG hissesi için de Sermaye Piyasası Kurulu kararı gereği Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) uygulanmaktadır ve 22/06/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/07/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiriyle işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması uygulamalarını içermektedir. Ayrıca, açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri de emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.