Borsa Riskleri Nedir?

Borsa Riskleri Nedir?

Birikimlerini borsa üzerinde değerlendirmek isteyen pek çok kişi, borsa riskleri konusunda endişe duymaktadır. Para ile gerçekleşmekte olan borsa, çeşitli risklerin bulunduğu bir uygulama olarak bilinmektedir. Bu uygulamada herhangi birisinin söz konusu olduğunu düşünmek büyük bir yanlış olacaktır. Ancak elbette borsa konusunda deneyim kazanarak ve çalışmalar yaparak yaşayacağınız riskleri düşürmeniz ve başarılı bir borsacı olmanız mümkündür.

Borsa Risklerinden Korunmak Mümkün müdür?

Borsada bulunan risklerden korunmak için öncelikle borsa risk türleri hakkında araştırma yapılması gerekmektedir. Birikimlerini borsada değerlendirmek isteyen kişiler, bu uygulama üzerinde yaşanabilecek herhangi bir risk olup olmadığını merak eder. Borsada herhangi bir riskin bulunmadığını düşünmek, kişilerin bilinçsiz borsa hareketleri ile maddi kayıp yaşamalarına neden olabilir. Ancak borsa risklerinden korunmak için izlenebilecek bir takım yöntemler mevcuttur. Borsa konusunda belirli bir deneyime ulaşmış pek çok kişi, yaşayabileceği herhangi bir riskten korkmadan birikimlerini değerlendirmektedir.

Borsada Hangi Riskler Bulunur?

Kişilerin en sık yaşadığı borsa riskleri arasında gelmekte olan ilk risk, faiz oranı riskidir. Faiz oranı riski ilerleyen dönemlerde faiz oranının yükselme ihtimalinin, kişilerin hisse senetlerini olumsuz yönde etkilemesine neden olmaktadır. Bu risk, özellikle finans kurumlarının borç ve net gelir pozisyonlarını oldukça etkilemekte olan bir risktir.

Bir diğer risk ise enflasyon riski olarak bilinmektedir. Enflasyon riski pek çok farklı sebeple gerçekleşebilecek olan bir risk olarak borsada bulunmaktadır. Piyasanın satın alma gücünün azalması gibi pek çok farklı sebep dolayısıyla meydana gelebilecek bu risk, hisse senetlerinin değer kaybetmesine neden olabilir. Piyasa riski olarak bilinen bir diğer risk ise, özellikle sermaye piyasalarında herhangi bir neden bulunmadan yatırım araçlarının fiyatlarında meydana gelen düşüşleri yansıtmaktadır. Bu şekilde yaşanacak herhangi bir düşüşün daha önceden tahmin edilemeyecek olması ise, piyasa riskini borsada en sık karşılaşılan riskler arasında gelmesini sağlar. Finansal risk ise ortakların varlıklarını ve mallarını finanse etme esnasında meydana gelen bir risk olarak bilinmektedir. Kar oranlarında dalgalanmalar meydana getiren bu risk, kişilerin karşılaşabilecekleri borsa riskleri arasında bulunur. Ancak tüm bu risklerden korunmanın borsa üzerinde deneyim kazanmak ile mümkün olabileceğini göz ardı etmemek gerekir.