Dolar durdurulamıyor !!!

Dolar durdurulamıyor !!!

Dolar 21 TL bandını da hızla geçti !! Önümüzdeki süreçde bizleri neler bekliyor ?

Dolar kuru her geçen gün ve her geçen dakika yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Bu sabah düşük işlem hacimli piyasalarda dolar kuru 21,70 TL’ye kadar yükseldi. Ancak saatler ilerledikçe 07:56’da 21,43 TL seviyesinde işlem gördü. Euro ise 23 TL’den güne başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini devralan Mehmet Şimşek, geçtiğimiz pazar günü eski Bakan Nureddin Nebati’den görevi devraldı. Yeni bakan Şimşek, Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme seçeneği olmadığını belirtti. Ayrıca “Kurala dayalı ve öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi, hedeflediğimiz refaha ulaşmamız için kilit öneme sahiptir” dedi. Şimşek, gerçekçi politikaların uygulanacağını vurgulayarak önceki politikalardan farklılık göstereceğinin mesajını verdi. Ayrıca, “Yeni Orta Vadeli Program çalışmalarına gecikmeden başlayacağız” açıklamasını yaptı.

Piyasalar, yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in atacağı adımları merakla beklemektedir. Ayrıca, söylentilere göre yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atanması beklenen Hafize Gaye Erkan ile Şimşek arasında bir görüşme gerçekleşti. Görüşme, Ankara’da gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2. tur seçim zaferinin ardından yaptığı balkon konuşmasında “Uluslararası itibara sahip finans yönetimi, yatırım ve istihdam odaklı bir üretim ekonomisi tasarlıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Bu bağlamda, uluslararası finans piyasalarında tanınan bir bakan ve ABD finans sisteminde bilinen Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanı olarak atanması beklenmektedir.

Ayrıca, dün Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici fiyatları Mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,04 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise yüzde 39,59 olarak kaydedildi. Böylelikle tüketici fiyatları Aralık 2021’den bu yana ilk kez yüzde 40’ın altına düşmüş oldu. Enflasyon hesaplamalarında doğal gaz fiyatları yüzde -100 olarak dikkate alındı. Gıda fiyatları ise yüzde 0,71 oranında artış gösterdi.