Dolar Euro, altın ile yarışıyor

Dolar Euro, altın ile yarışıyor

Dolar/TL kuru bugüne 19.24 TL’den başladı. Doların 19 TL’yi aşmasıyla başlayan yükselişi sürüyor. Piyasalarda yeni KKM’nin etkisi ve seçim gündemi izleniyor. Euro tarihi zirvesini yeniledi!

Dolar/TL kuru bugün 19.24 TL seviyesinden başladı ve 19 TL’yi aşarak yükseliş trendini sürdürüyor. Piyasalarda yeni kabine değişikliği ve yaklaşan seçimlerin etkisi de izleniyor.

Euro ise 21.19 TL ile tarihi zirvesine ulaştı. Bu yükseliş kararı, doların 19 TL’yi aşması sonrasında alınmıştı. Ocak ayında, TCMB destekli döviz hesaplarında faiz üst sınırı kaldırılmıştı. Şimdi ise, TL mevduatları için faiz üst sınırı kalktı ve faiz oranı bankalar tarafından belirlenmeye başlandı. Bu kararın ardından bankalardaki KKM faizleri yüzde 25’lere kadar yükseldi ve mevduat faizleri de yüzde 30’u aştı.

Önceden, mevduat faizleri TCMB’nin politika faizi (yüzde 8.5) + yüzde 3 idi, yani yüzde 11.5. Ancak, şimdi bankalar faiz oranlarını belirleyebildiği için, faiz oranları daha yüksek seviyelere çıktı.

Mart ayında, enflasyon yüzde 2.85 olarak açıklandı ve beklenenden daha düşüktü. Ancak, yıllık enflasyon yüzde 50.51 seviyesinde gerçekleşti. Enflasyonla ilgili olarak, Türkiye Ekonomi Modeli’nin dünyaya meydan okuma olduğunu söyleyen Nebati, “Ramazan ayının getirdiği gıda fiyatı artışına rağmen Mayıs’ta enflasyonun 50’nin altına düşeceğini ve daha da gerileyeceğini göreceğiz” dedi.

Kur Korumalı Mevduat uygulamasının geçici bir uygulama olduğunu belirten Nebati, “Bu işler tamamen oturduğunda, zaten kendiliğinden ortadan kalkacak. Şu anda yük bankaların üzerinde, bizim üzerimizde bir yük kalmadı” diye ekledi.

Merkez Bankası, mart ayı enflasyon verilerini değerlendirme raporunu yayınladı. Raporda, gıda grubunda tarihsel eğilimin üzerinde bir artışın olduğu belirtildi ve mart ayında gıda fiyatlarını kırmızı et fiyatlarının sürüklediği ifade edildi.

Geçtiğimiz hafta, TCMB’nin rezervleri azaldı ve toplam rezervler bir önceki haftaya göre 2 milyar 193 milyon dolar azalarak 124 milyar 694 milyon dolara geriledi.