Dolar İçin Yeni Tahmin! Dolar Yükselecek mi?

Dolar İçin Yeni Tahmin! Dolar Yükselecek mi?

Dolar için yeni tahminler özellikle son dönemlerde hızla artış gösterdiği için merak ediliyor. Son olarak ise dünya piyasalarında tüm dikkatler ise ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisine çevrilmiş durumda. ABD’de enflasyonun gerilemesi bekleniyor. Bu durum ise dolar fiyatını yakından ilgilendiriyor.

Dolar İçin Yeni Tahminler Neler?

Küresel pay piyasalarına bakıldığında geçen hafta özellikle ABD – Çin arasında yaşanan gerilim yüzünden makroekonomik verilerde sorun yaşanmıştı. Ancak ABD’nin tarım dışı istihdam raporunda yer alan verilerin beklentilerin üstünde çıkması ve FED’in gelecek ay için faizlerde 75 baz puanlık artış yapacağı yönelik beklentiler dolara olan talebi arttırdı.

ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin dolar üzerinde etkili olacağı ön görülüyor. Piyasaların dolar beklentisi yıllık baz olarak 8,7 ve aylık bazda ise 0,2 olarak ağırlık kazandı. Önceki ay rekor kırmış olan ABD enflasyon verisinde ise Ağustos ayı için daha düşük bir beklenti söz konusu oldu.

Uzmanlar veri ile birlikte küresel bazda volatilitenin artış göstereceğini ve piyasaların da ABD Merkez Bankası FED’in Eylül’de atacağı adımlar ile ipucu arayacağını ifade ediyor. Buna göre ise FED’in Eylül toplantısında yüzde 65 ihtimal ile faiz arttırması bekleniyor.

Dolar İçin Yeni Tahmin! Dolar Yükselecek mi?

HSBC Dolar Beklentisi

Diğer yandan dolar artacak mı sorusuna yönelik önemli bir yanıt da HSBC’den geldi. Son çeyrek kapsamında turizm gelirlerinin desteğinin düşmesi ile cari açığın daha fazla artacağına işaret eden HSBC, Dolar – TL paritesinde 2022 yılı sonu için dolar fiyatını yükseltti ve fiyatın 17,5’ten 19,5’e, 2023 ikinci çeyrek sonu için ise 21’e yükseltti.

HSBC beklentisi halinde doların kısa sürede 21 TL’ye yükseleceği görülüyor. Ünlü finans markası bu tahminini ise yükseltmesinde şu ifadelere yer verdi: “TL’nin son aylarda yükselmekte olan enflasyonun reel faizleri kapsamında baskıya uğraması sonucunda değer kaybı artacak.”

Ayrıca yayınlanan raporda mevcut para politikası duruşunda değişim yapılmazsa dolar ve diğer kurların yükselişinin durmayacağını, sürekli olarak TL’nin değer kaybı yaşayacağının da altı çizildi. Bu kapsamda mevcut durumu değiştirmeye yönelik kararlar alınmazsa, doların yıl sonunda 20 TL’ye yaklaşması ön görülüyor.