Dolar/TL yukarı yönlü hareketine devam ediyor !

Dolar/TL yukarı yönlü hareketine devam ediyor !

Dolar 21 TL’yi geride bıraktı !! İlerideki günlerde bizleri neler bekliyor ??

Mehmet Şimşek, dün eski Bakan Nureddin Nebati’den görevi devralarak Yeni Hazine ve Maliye Bakanı oldu.

Bakan Şimşek, “Türkiye’nin artık rasyonel bir zemine dönme seçeneği kalmadığını” ifade ederek, önceki politikalardan ziyade gerçekçi politikaların uygulanacağı mesajını verdi. Kurala dayalı ve öngörülebilir bir Türkiye ekonomisinin, özlenen refaha ulaşmada anahtar olacağını belirtti. Yeni Bakan Şimşek, “Vakit kaybetmeden yeni Orta Vadeli Program çalışmalarına başlayacağız” dedi. Ancak bu açıklamalar, dolar kurundaki yükselişi durdurmak için yeterli olmadı ve dolar kuru haftaya %0,72’lik bir artışla 21,12 TL’den başladı.

Piyasalar, Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in atacağı adımları beklemektedir.

Bugün, Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanması beklenmektedir. Anketlere göre, Mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması %0,07 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyonun ise %39,62’ye düşeceği tahmin edilmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz haftalarda doğal gaz fiyatlarını sıfır fiyat yöntemiyle enflasyon hesaplamalarına dahil edeceğini duyurmuştu. Hükümet, Mayıs ayının başında 25 metreküpe kadar doğal gaz kullanımını ücretsiz sunmuştu.

Eski TCMB Başekonomisti Ali Hakan Kara, “TÜİK’in doğal gazda sıfır fiyat yöntemini uygulamasının aylık enflasyonu %2,4 düşüreceğini” belirtmişti. Kara, “Yıllık enflasyonun %40’ın altına gerileyebileceğini” söylemişti.

Küresel piyasalarda ise ABD verilerinin etkisi görülmektedir. Cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam Verisi, 190 binlik beklentilere karşılık 339 bin artış gösterdi. Bu verinin, Fed’in faiz artışlarını durdurmaya yetecek bir veri olduğu varsayımıyla ABD borsalarında hızlı yükselişler yaşandı. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 103 seviyelerinden 104,11’e kadar yükseldi.

Öte yandan, Suudi Arabistan, net petrol ithalatçısı olan gelişmekte olan ekonomiler adına kötü bir karar açıkladı. Suudi Arabistan, petrol üretiminde ek 1 milyon varillik daha kesinti yapacaklarını duyurdu. Bu kararın ardından petrol fiyatları %1,50 artışla 77,27 dolara kadar yükseldi.