Dolar Tüm Dünyada Yükseliş Çizgisinde

Dolar Tüm Dünyada Yükseliş Çizgisinde

Dolar tüm dünyada yükseliş çizgisine girmiş durumda. ABD Merkez Bankası FED Başkanı Jerome Powell tarafından katıldığı toplantıda verilen mesajlar, dolar endeksinin 109,5 ile Eylül 2022 tarihinden itibaren en yüksek seviyesine çıkmasına yol açtı.

Dolar Tüm Dünyada Yükseliyor

Dolar tüm dünyada son dönemlerde yükseliş çizgisine girmiş durumda. FED Başkanı Powell tarafından Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yapılan açıklamalar fiyatlara yön vermeyi başardı.

Dolar TL endeksine bakıldığında haftaya yükseliş ile başladığı görülüyor. Bu kapsamda da halihazırda 18,18 TL bandından işlem görüyor. Powell, geçen hafta Cuma günü yaptığı konuşmada enflasyon ile mücadele kapsamında gevşek para politikasına dönüşün yakın zamanda gerçekleşebileceğine sinyal vermişti.

Fiyat istikrarını da yeniden sağlamanın zaman alacağına değinen Powell, “Daha yüksek faiz oranlarının uygulanması, daha yavaş büyüme ve daha yumuşak iş gücü piyasası koşulları ile enflasyonun düşmesine, hane halkı ve işletmelere de acı verecektir,” demişti. Bu ise piyasalarda sert satışı beraberinde getirdi.

Açıklamalar sonrasında para piyasası fiyatlarında Eylül ayında bankanın 75 baz puanlık faiz artışına gidiş ihtimalinin de yüzde 75’e yükselmesi söz konusu oldu. Kararın ise gelen verilerin toplamına ve gelişmekte olan görünüme de bağlı olacağının ifade edilmesi bu hafta açıklanacak olan verilerin de öneminin artmasına olanak tanıdı.

Dolar 20 Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı

Gelişmeler sonrasında ise küresel çapta azalmış risk iştahı ile pay piyasalarında sert satışlar yaşandı. Dolar endeksi ise 109,5 ile Eylül 2002 tarihinden beri en yüksek seviyesine ulaştı. Cuma günü ise yüzde 3,02’nin de altını gören ABD’nin 10 yıllık bazda tahvil faizi ise yüzde 3,12 oranını açmış oldu.

Cuma günü ABD’de açıklanan kişisel gelir ve harcama verilerinin de beklentilerin altında kalması sonrasında New York borsasında sert düşüş kaydedildi. Dow Jones endeksi yüzde 3,03, S&P 500 endeksi yüzde 3,37 ve Nasdaq endeksi yüzde 3,94 değer kaybı yaşadı.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ise dolardaki artış devam etti. Dolar uzun bir süre sonra fiyat açısından Euro’yu geride bırakmayı da başardı.