Ethereum Tabanlı DEX Uniswap Nedir?

Ethereum Tabanlı DEX Uniswap Nedir?

Uniswap şu an kripto endüstrisine ilgi duyan ve bu anlamda çeşitli yatırımlar yapan herkes tarafından sıklıkla duyulmaktadır. Bu anlamda da özellikle yeni yatırımcılar Uniswap’ın ne olduğunu da merak edecektir. Özellikle yatırım anlamında hızlanan ve bu piyasada çok daha fazla pratik işlemleri yapmak isteyen kişiler için oldukça kolaylık sağlanacaktır.

Uniswap Nedir?

Uniswap nedir sorusuna bakılacak olursa eğer ERC20 coinlerini takas etmek amacıyla kurulmuş olan bir Etherium protokolüdür. Pek çok borsa ücret almak için tasarlanmıştır. Uniswap bu açıdan o borsalardan çok daha farklıdır. Halka açık bir şekilde ürün açısından işlev görmek üzere de tasarlanmış denilebilir. Yani platform ücretleri ya da herhangi bir aracı olmadan topluluk coinleri için bir araçtır.

Ethereum Tabanlı DEX Uniswap Nedir?

Aynı zamanda alım satım yapmak için, fiyatları belirlemek için, satıcıları ve alıcıları eleştiren pek çok borsadan farklı olmak üzere Uniswap aynı işi daha farklı yönden yapmak için tasarlanmıştır. Bu işi yapabilmek adına da Ethereum ve token havuzlarını kullanmaktadır. Uniswap, Ethereum kurucusu tarafından kurulmuştur. Merkezi olmayan diğer borsalardan en büyük farkı ise ‘sabit ürün pazar yapıcı modeli’dir. Bu anlamda bir fiyatlandırma mekanizması da kullanılır.

Uniswap’ın Özellikleri

Uniswap versiyon bu piyasada bilinen diğer borsalardan çok daha farklıdır. Özellikle herhangi bir ERC20 coininin Uniswap’ta listelenmesi ile kolay bir şekilde istenen coine sahip olunabilir. Hatta likidite havuzu içerisinde satın alınmak istenen coin yoksa eğer Uniswap sayesinde kolay bir şekilde oluşturulabilmektedir. Bunun yanında likidite havuzu sayesinde bu havuza sahip olan kişiler %3’lük bir ücret de kazanmaktadır.

Kişiler herhangi bir likidite havuzuna sahip olmak isterse Ethereum ve ERC20 tokenlerine sahip olmalıdır. Bunun için de pek çok borsa platformu kullanılabilir. Şu an Ethereum bilinen borsa platformlarının hepsinde yer almaktadır. Bu kripto para platformlarından birine giriş yapabilmek için üye olmak gerekir. Platformun istediği tüm bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra paranın yükleneceği yere yönlendirilir. Bu anlamda kişiler ne kadarlık işlem yapacağına göre bir yükleme yapmalı ve istediği coini satın almalıdır.