Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi?

Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi?

Evin yemeğinden, evin geçiminden, temizliğinden yani her alanda sorumlu olan ev hanımları kredi çekmesi için yaptıkları işler kabul edilmemektedir. Ancak ev hanımlarının da kolayca kredi çekebilmeleri için birkaç farklı yol bulunmaktadır. Bu şekilde ev hanımlarının da kredi çekebilmeleri mümkün olmaktadır.

Kredi ödemelerinin yapılıp yapılmayacağının anlaşılması adına gelir belgesi istenir. Ev hanımlarının belirli bir geliri olduğunu gösteren gelir belgeleri olmadığı için çoğu banka kredi vermeyi reddetmektedir. Herhangi bir iş yerinde çalışmayan ya da iş yeri sahibi olmayan ev hanımlarının ise gelir belgesi göstermeleri oldukça zordur. Ancak bazı bankalar gelir belgesi göstermeyen ev hanımlarının da belirli miktarlarda kredi çekmelerine izin vermektedir. Bu noktada istenen iyi bir kredi notuna sahip olmalarıdır. Ev hanımına kredi veren bankalar ING Bank ve Akbank’tır.

Eşlerin Kefil Olması

Ev hanımlarının evin içerisinde yaptıkları işler bankalar karşısında kabul edilmediği için çalışan ve gelirlerini belgeleyebilen eşlerinin kefil olması ile kredi çekebilmeleri mümkündür. Kefilin düzenli bir gelirinin olduğu ispatlandığında takdirde kredi verilmesi mümkündür. Çünkü kişi kredi ödeyemediği takdirde kefilin ödemesi gerekecektir. Ya da eşin kendi üzerine ihtiyaç kredisi çekmesi ve kredinin kontrolünü ev hanımına teslim etmesi de bir yoldur.

Ev Hanımları Kredi İçin Üzerinde Bulunan Malların Beyan Edilmesi

Ev hanımları çalışmıyor olarak görünüyor olsalar da üzerlerinde bulunan malların beyan edilmesi ile kredi çekme işlemleri kolaylaşabilmektedir. Bu noktada ev hanımları üzerinde bulunan ev, araba ya da kira geliri için mal beyanı yapması ve bunu bildirmesi gereklidir. Bu şekilde işlemlerin daha da kolaylaşması mümkün olabilmektedir.

Faturalar ve Birikimler İçin Hesap Açılması

Ev hanımlarının kredi çekmesi için yapılabilecek bir diğer yöntem ise faturalar için otomatik ödeme talimatları oluşturmalarıdır. Otomatik ödeme yapılması adına hesap ücreti alınmayan bir hesabın açılması gereklidir. Bu hesabın açılması ile hem faturalar ödenecek hem de birikimlerin yavaş yavaş oraya atılması sağlanacaktır. Bu şeklide oluşan küçük çaplı hesap sayesinde bankalar potansiyel müşteri olarak arama yapabilir ve kredi önerisi sunabilmektedirler. Ayrıca şube çalışanlarıyla mevduat ilişkisi kurulması da ev hanımının kredibilitesinin artmasına yol açacaktır.