Hong Kong, Fed'i izleyerek gösterge faiz oranını 75 baz puan artırdı

Hong Kong, Fed'i izleyerek gösterge faiz oranını 75 baz puan artırdı

PEKIN (AA) – Bölgenin defakto merkez bankası niteliğindeki Hong Kong Para Otoritesinden (HKMA) yapılan açıklamada, gösterge faiz oranının 75 baz puan artışla yüzde 4,25’e çıkarıldığı bildirildi.

Fed, dün aldığı kararla, kısa dönemli politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 3,75-4,00 aralığına yükseltmişti.

Artış, ABD Merkez Bankasının bu yıl aldığı altıncı faiz artırımı kararı olmuştu. Fed, mart ayında 25, mayısta 50, haziran, temmuz ve eylülde ise 75’şer baz puanlık faiz artışları gerçekleştirmişti.

HKMA, tüm artışlarda Fed’in kararını izleyerek gösterge faiz oranını aynı oranda yükseltmişti.

Faiz oranı, 14 yılın en yüksek seviyesinde

Artışların ardından, Hong Kong’daki faiz oranı, 2008’deki küresel mali krizden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bölgede en son Mart 2008’de gösterge faiz oranı 3,75’e kadar çıkmıştı.

Hong Kong’un para birimi Hong Kong dolarının 1983’te ABD doları çıpasına bağlanmasından bu yana bölge, para politikasında Fed’in adımlarını takip ediyor.

İvmelenen enflasyon, Fed’in üzerindeki baskıyı artırmıştı

ABD’de Kovid-19 salgınının ardından hızlı ekonomik toparlanmayla gelen yüksek enflasyon baskısıyla 2021’in son çeyreğinde Fed’in para politikasının tonu değişmeye başlamıştı.

Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin’de Omicron varyantının tetiklediği Kovid-19 salgınının kontrol altına alınmasına yönelik politikaların tedarik zincirindeki sıkıntıları artırmasının da etkisiyle yükseliş eğilimini sürdüren enflasyon, Fed’in üzerindeki baskıyı daha da artırmıştı.

ABD’de enflasyon, haziranda yıllık yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından temmuzda yüzde 8,5’e, ağustosta yüzde 8,3’e ve eylülde yüzde 8,2’ye gerilemesine rağmen beklentilerin üzerinde seyretmeye devam etmişti.

Muhabir: Emre Aytekin