İLBANK'tan Malatya'ya 1 milyar 187 milyon liralık destek

İLBANK'tan Malatya'ya 1 milyar 187 milyon liralık destek

ANKARA (AA) – ​​​​​​​İLBANK’tan alınan bilgiye göre, içme suyundan atık suya, katı atıktan yenilenebilir enerjiye, kent içi ulaşımdan kentsel dönüşüme, sokak güzelleştirmeden bisiklet yollarına kadar banka, birçok alandaki projeleri halkın hizmetine sunmayı sürdürüyor.

Bu kapsamda Malatya’da Doğanşehir Belediyesi hizmet binası, Darende ve Doğanşehir Belediyesi içme suyu ve kanalizasyon yapım hattı, Yeşilyurt, Akçadağ ve Battalgazi Belediyesi kanalizasyon hattı yapımı, Arapgir ve Doğanyol Belediyesi atıksu arıtma tesisi, Malatya Büyükşehir ve Kale Belediyesi güneş enerji santrali, Battalgazi Belediyesi içme suyu ve içme suyu isale hatta yapımı, Malatya Büyükşehir, Battalgazi ve Pütürge Belediyesi yol ve kaldırım işi, Battalgazi Belediyesi sokak güzelleştirme ve park kafe yapımı, muhtelif ilçelerde içme suyu şebeke ilavesi, su deposu, terfi binası, fosseptik ve ilave kanalizasyon 1. etap yapımı tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu.

Böylece Malatya’da toplam maliyeti 500 milyon lira olan 24 proje tamamlandı, ilde toplam tutarı 687 milyon lira olan 23 işin yapımı ise devam diyor. Bunların da tamamlanmasıyla İLBANK’tan Malatya’ya 1 milyar 187 milyon liralık kaynak sağlanmış olacak.​​​​​​​

Son 20 yılda İLBANK’ın finansman ve teknik desteğiyle tamamlanan proje sayısı 198, bunların toplam maliyeti 4,2 milyar lira oldu.

Muhabir: Yıldız Nevin Gündoğmuş