Japonya, Sakhalin-1 projesindeki hisselerini koruyacak

Japonya, Sakhalin-1 projesindeki hisselerini koruyacak

TOKYO (AA) – Rusya’nın Sakhalin Adası’ndaki “Sakhalin-1” petrol ve gaz projesinin Japon hissedarları, proje paylarına yönelik kararını verdi.

Proje için Japon firmaların Tokyo’da kurduğu “Sakhalin Oil and gas Development Company” (SODECO) hissedarlarını topladı.

Devlet televizyonu NHK’ya göre Japon hissedarlar, “Sakhalin 1” petrol ve gaz projelerindeki paylarının sürdürülmesi yönünde karar verdi.

İthalat olmasa da projeye devam

Karar sonrası Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanı Nişimura Yasutoşi, “Sakhalin-1, Orta Doğu dışında alternatif bir kaynak olarak son derece önemli bir proje.” dedi.

Hafta içinde SODECO temsilcileriyle buluşan Bakan Nişimura, karara yönelik istişarede bulunmuştu.

Söz konusu kararın alınmasında, enerji tedarikinde istikrar arayan Japon hükümetinin, hissedarlara yönelik çağrısının etkili olduğu kaydediliyor.

Japonya, Ukrayna-Rusya krizi sonrası, G-7 ile doğru orantılı şekilde ekonomik yaptırımlar kapsamında Rusya’dan petrol ihracatını durdurmuştu.

NHK, Japon hükümetinin, “Sakhalin-1” projesinden halihazırda petrol ithal etmediğini bildirdi.

Yeni şirketin talebi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sakhalin-1 projesinde yeni işletmeci firma kurulmasına yönelik kararnameyi geçen ay başında imzalamıştı.

Kararname sonrası Rus yönetimi, yeni işletmeci firma kanalıyla projenin yabancı hissedarlarına mevcut paylarını sürdürebilme pozisyonlarını sormuştu.

Önceki işletmeci statüsüyle yetkilerini koruyan yeni firma, sözleşme şartlarını teklif ettiği proje hissedarlarına bir ay içinde başvuruda bulunmalarını istemişti.

Muhabir: Ahmet Furkan Mercan