Keçi Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Keçi Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Keçi desteği başvuru yapmak için, bu uygulamadan yararlanmak isteyen kişilerin karşılaması gereken koşullar bulunmaktadır. Bu uygulamaya başvurmak için öncelikle damızlık koyun keçi yetiştiricilerine dilekçe ile başvuru yapılması gerekir. Bu aşamadan sonra belirli etkenlere dikkat edilerek, başvurunuz için yazdığınız dilekçe değerlendirilir. Keçi desteği, Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Elit ve Taban Sürü Yavru Desteklenmesi adıyla da bilinmektedir. Bu destek uygulamasına başvuran kişiler sürü yavru desteği altında her baş için 35 TL destek ödemesi alabilir. Ancak bu destek için, gerekli koşulların karşılanması gerektiğini göz ardı etmemek gerekir.

Keçi Desteği Nereye Başvurulur, Koşulları Nelerdir?

Keçi desteği başvurusunu gerçekleştirmek için, damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine başvuru yapılmaktadır. Damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliklerine gerçekleştirilen bu başvurular, birlik tarafından KKBS’ye kaydedilmektedir. Kaydedilen tüm başvurular, başvuran üyelerin isimleri ve işletmeleri gibi gerekli bilgileri listeleyerek, il veya ilçe müdürlüğüne iletilir.

Keçi desteği başvurularının gerekli bölgelere iletilmesinin ardından, değerlendirme süreci başlar. Desteklenme gerçeklemesi için, destekten yararlanabilecek olan anaç koyunlar, belirlenen tarih veya öncesinde doğmuş olmalıdır. Ayrıca başvuru gerçekleştiren yetiştiricilerin Koyun Keçi Birliğine üye olmaları da, sağlanması gereken koşulların arasında bulunur. Anaç koyun ve keçilerin küpelenmeleri, ardından yetiştirici tarafından TÜRKVET’e kayıt ettirilmeleri gerekmektedir. 

Keçi Desteği Başvuruları İçin Değerlendirme Süreci

Başvuruların tamamlanmasının ardından, desteklenme talebinde bulunan hayvanlar yerlerinde tespit edilir. Tespit edilecekleri tarihler, il veya ilçe müdürlükleri tarafından belirlenerek, gerekli ziyaretler gerçekleştirilir. Başvuru yapan üreticilerin işletmelerinin, hayvanların tespit edildiği yerde olması zorunludur. Kontrol, başvuru dilekçesinde belirtilen il veya ilçe sınırları içerisinde gerçekleşmelidir. Başvuru listeleri KKBS üzerinden yayınlanır.

Gerekli koşullar sağlanmasının ardından onaylanan başvurular, yatırımcılara tebliğ verilir. Bu işlemin 12 aylık süreç içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Uygun görülen yatırımlar için hak ediş cetveli hazırlanacak ve gerekli ödemeler Bakanlığa gönderilecektir. Gerekli görülen tüm belgelerin ve aşamaların tamamlanması Bakanlık tarafından gerçekleştirilir ve tamamlandığında ödeme için Ziraat bankası genel müdürlüğüne talimat gönderilir.

Ödeme ile ilgili gerekli tüm belgeler ve düzenlemeler HAYGEM tarafından belirlenmektedir. Keçi desteği başvurusu için gerekli koşulların sağlanması durumunda, destekten yararlanılabilir.