Kiralar Ne Zaman Düşecek?

Kiralar Ne Zaman Düşecek?

Kiralar ne zaman düşecek? Özellikle İstanbul’da son dönemlerde ciddi kira artışları yaşandı. 2020’ye göre neredeyse dört katına çıkan kira fiyatları insanları bezdirdi. 20-30 metrekare genişliğindeki dairelere bile 3000-4000 lira istenebiliyor. Birçok uzman kira artışlarının devam edeceğini söylerken, bazı uzmanlar bir müddet dineceğini söylüyor. Peki kiralar ne zaman düşecek? Kira artışlarının sebepleri neler?

Kiralar Neden Arttı?

En büyük sebebi vatandaşların çok büyük miktarda döviz ve altın birikimi olmasındadır. Resmi kayıtlara göre birikimlerin %60’ından fazlası TL dışı para birimleriyle yapılıyor. Ayrıca yastık altında 200 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilen döviz ve altın birikimleri de var. Vatandaşlar özellikle krizlerde bu parayı kullanıyor, bunu görebiliyoruz.

Vatandaşların yüksek miktarda dövizi olduğu için, özellikle kur yükselişlerinde TL olarak yüksek gelir elde ediyorlar. Örneğin 2020’de 100 bin doları olan birinin sadece 600 bin lirası varken, şu anda 1 milyon 750 bin lirası var. Vatandaşların TL bazında yükselen parasına eşlik eden bir şey daha var, o da düşük kredi faizleri. Dolar çok yükselip vatandaşın TL parasını artırınca normalde ev almaya parası yetmeyen ya da ev fiyatlarını uygun bulmayan insanlar, kredinin de ucuzluğundan faydalanıp bir miktar kredi çekip, bir miktar da döviz bozarak ev alımına hücum ettiler.

Gayrimenkule olan hücum, konut fiyatlarını ve ardından da tabi ki konut kiralarını yükseltti. Türkiye’de konuta harcanan para yıllık 100 milyar dolardan fazladır ve enflasyon sepeti içindeki payı da hayli yüksektir. Durum böyle olunca, kirada yaşanacak olası bir artış enflasyonu çok kolay bir şekilde tetikleyebilme ihtimaline sahiptir.

Kiralar Düşer mi?

Kiralar ne zaman düşecek? Şuan ki enflasyon ortamında kiraların düşmesi imkansıza yakın. Ancak kiraların artmayacağını düşünebiliriz ki bu bile çok zor. Çünkü dolar hala yükselmeye devam ediyor ve bu durum enflasyonun artmasına olanak sağlıyor. Dolar ne zaman sakinleşirse, o zaman kiraların sabit kalacağını veya eski hızında yükselmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca petrol fiyatları da takip edilmesi gereken önemli bir bileşen. Petrol fiyatlarının gidişatı da kira fiyatlarını etkiliyor çünkü hem bir enflasyon yaratıyor hem de insanlar giderlerinin önemli bir kısmını benzine harcıyor.