Kripto Paralar Yükselecek mi?

Kripto Paralar Yükselecek mi?

Kripto paralar yükselecek mi? ABD’de yaşanan faiz artırımı sonrasında çok yüksek miktarda para, kripto para ve altın piyasasından çıkarak ABD’ye geri döndü. Aslında pek de şaşılacak bir şey yok zira yatırımcılar ABD tahvillerini güvenilir buluyor ve ufak bir faiz artırımında para tahvile akıyor. Son 6 ayda %50’ye varan değer kaybeden Bitcoin yeniden yükselişini koruyabilecek mi, en çok merak edilen konu bu. Bu haberimizde size tüm bunları detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

Bitcoin Ne Zaman Yükselir?

Kripto paraların temel göstergelerinden biri olan Bitcoin, bildiğiniz üzere son 6 ayda %50 civarında değer kaybetti. Bunun sebepleri de malum. ABD faiz musluklarını kısmadığı sürece Bitcoin düşüşü devam edebilir. Fakat 20.000 doların altı bir direnç seviyesi, yani bu seviyeden sonra daha yüksek bir düşüş olabilmesi için, ABD enflasyon verilerinin daha yüksek bir enflasyona işaret ediyor olması gerek ya da faiz artırımı yapılması gerekiyor. Aslında şu anki seviyeler tam bir alım fırsatı veriyor.

Petrol Fiyatları Önemli

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş, petrol fiyatlarını çok ciddi etkiledi. Birçok ülke petrolü ithal ediyor bunlardan birisi de ABD. Petrol fiyatlarındaki artış, ABD ithalatına ekstra 200 milyar dolarlık yük getirdi. Ayrıca, ABD’nin kendi petrol üretimi 750 milyar dolar ve toplam tüketimi ise 1 trilyon 100 milyar dolar civarında. Bu ABD ekonomisinin %4’ü sadece petrol demek. Ayrıca %100’lük fiyat artışı, tek başına %4’lik bir enflasyon yaratmaktadır.

Petrol fiyatlarında yaşanacak düşüş, ABD’nin şuan ki enflasyonunun yarısının sebebini ortadan kaldırabilir ve doğal olarak enflasyonu düşürebilir. Enflasyondaki düşüş, kripto para piyasalarından altın piyasalarına kadar birçok pazarı etkileyecektir. Enflasyon düştüğü takdirde faiz oranları değişebilir ve bu da kripto paralar yükselecek mi sorunuzun tam bir cevabı olabilir.

Altın Önemli

Altın fiyatları düşmeye devam ederse yatırımcının iştahını kabartmaya başlar ve doğal olarak faizler düşse bile insanlar ilk olarak altına gidecektir. Şu anda altın, kriptolardan daha çok rağbet görmektedir, altın fiyatları en son olan zirvesinden %20 uzaklıkta. Bu devam ederse, kriptoya öncelik verilmeyecektir.