Net kârını eriten hisseden şok eden temettü kararı !!!!

Net kârını eriten hisseden şok eden temettü kararı !!!!

Net kârı eriyen şirket hisse başına 24 TL rekor temettü dağıtacak! Kârı %29 eridi hissesi %23 düştü! Hisse başına 24 TL temettü verecek! Tüm detayları…

Bosch Fren Sistemleri (BFREN), son dönemde net kârında düşüş yaşayan şirketler arasında yer alarak dikkat çekti. Şirket, 26 Eylül 2023 tarihinde hisse başına brüt 24,31 TL, net 21,87 TL temettü dağıtacağını duyurarak büyük ilgi gördü. Ancak yılbaşından bu yana %23’lük bir düşüş yaşayan şirket, yatırımcıları şaşırttı. Penta Teknoloji’nin ise net karı aynı dönemde %29 oranında düşüş gösterdi.

Şirketin gelirleri artarken giderleri daha çok öne çıktı ve net dönem kârı bi önceki yılın aynı dönemine oranla %29 oranında düştü. Hissesi ise buna paralel bi performans sergiledi.

Rekor temettü!

BFREN
26 Eylül
%0.68
21.8784₺

Devlerin bilançosu

2023 yılının ilk çeyreği,  Türkiye‘nin önde gelen şirketleri için oldukça başarılı geçti. Ereğli gibi beklentinin altında kalan şirketlerin aksine Koç     Holding, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank ve Tüpraş gibi şirketler, bu dönemde yüksek kârlılıklar elde ettiler.

Peki neden düştüler?

Şirketlerin finansal performansı ile  hisse senedi fiyatları arasındaki ilişki hakkında birçok farklı teori ve tartışma mevcuttur. Bazıları, şirketlerin finansal performansının doğrudan hisse senedi fiyatlarını etkilediğini savunurken, diğerleri, hisse senedi fiyatlarının daha çok     piyasa koşulları ve yatırımcıların beklentileri tarafından belirlendiğini düşünmektedir.