SEC başkanından sert tutum !

SEC başkanından sert tutum !

SEC Başkanı Gensler’in kripto mücadelesine yönelik siyasi baskı artıyor !

ABD’de SEC Başkanı Gary Gensler’in uzun süredir kripto para endüstrisine karşı sert bir tutum sergilemesi, siyasi çevrelerde tartışmalara yol açmış durumda. Gensler’in Ripple ile olan yasal mücadelesi uzadıkça, kripto sektörünün yanı sıra ABD Kongresi’nde de konuşulan bir isim haline gelmiştir.

Ancak, Gensler’in kripto şirketlerine yönelik yargısız infaz yaptığı eleştirileri de giderek artmaktadır. Bazı siyasi isimler, bu yaklaşımın teknolojik yenilikleri ülkeye kazandırmak yerine engellediğini düşünerek, Gensler’in görevden alınması için harekete geçmiştir.

Kripto savunucuları ise, Gensler liderliğindeki SEC’in sektöre yönelik tavrının, kripto alanına yatırım yapmak isteyen şirketleri engellediğini savunuyor. Düzenleyici belirsizliğin, kurumsal şirketlerin sektöre girmesini engellediği düşünülürken, SEC’in mevcut yaklaşımı da kripto düzenlemelerini aksatmaktadır.

Bu gelişmelerin yanı sıra, SEC komisyon üyesi Hester Peirce, SEC’in kripto endüstrisine yönelik yaklaşımını eleştirmeye devam ediyor. Peirce’a göre, SEC yeni teknolojiyi benimsemek yerine, dışlayıcı bir tutum sergiliyor ve şirketleri caydırmak için yaptırımlara başvuruyor.

Son olarak, Peirce SEC’in “borsa” tanımını değiştirme girişimini eleştirerek, SEC’in aslında var olmayan sorunları çözmek için görev yetkisini genişlettiğini ve şirketleri caydırmak için elinden geleni yaptığını ifade etti.

Gary Gensler’e yönelik eleştiriler artarken, SEC Başkanı’nın ABD Kongresi önünde vereceği ifade daha da önem kazanmış durumda.