SEC menkul kıymet dedi !

SEC menkul kıymet dedi !

Süregelen davada SEC tutumunu değiştirmedi !

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para sektöründe düzenleyici baskısını arttırmaya devam ediyor. Son olarak, Bittrex borsası, altı altcoin’in menkul kıymet olarak sınıflandırılması suçlamasıyla SEC tarafından dava edildi.

SEC’e göre, Bittrex “kayıt dışı bir ulusal menkul kıymetler borsası ve broker platformu” olarak hizmet veriyor. Algorand (ALGO) gibi birçok altcoin’in menkul kıymet olduğu iddiası, davada yer alan gerekçeler arasında.

SEC, menkul kıymet olarak kabul edilen diğer altcoin’lerin de olduğuna işaret ederek “eksik bir liste” açıklaması yaptı. Dahası, menkul kıymet tanımının ne anlama geldiği ve nasıl yapıldığı gündeme geldi. SEC tarafından menkul kıymet olarak tanımlanan projeler şunlar:

OMG Network (OMG), Dash (DASH), Monolith (TKN), Naga (NGC), Real Estate Protocol (IHT) ve Algorand (ALGO).

SEC’in Bittrex davası, platformun kayıt dışı faaliyetlerinden kaynaklanıyor ve kayıt gerekliliği ve menkul kıymet suçlamaları, “1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasası”na dayandırılıyor. Bittrex’in davasında, menkul kıymet tanımlarında Howey testi kullanıldı. “Menkul kıymetler” olarak adlandırılan varlıklar, bir varlığın 4 temel soru karşısında değerlendirilmesine göre sınıflandırılıyor:

Para karşılığında mı elde edildi? Yatırımdan kâr elde edilmesi mi umuluyor? Yatırım bir şirkete/girişime mi yapıldı? Kâr bir üçüncü taraf veya müteşebbisin çabaları kaynaklı mı?