Son 5 günde %7 değer kaybetti !

Son 5 günde %7 değer kaybetti !

Yaşadığı %100 yükselişin ardından son 5 günde %7 değer kaybetti !

Bitcoin geçtiğimiz hafta sonu 29.820 dolar seviyesinden başlayan düşüş trendini sürdürerek hafta boyunca değer kaybetti ve son iki ayın en düşük seviyesi olan 26.120 dolara kadar geriledi. ABD TÜFE’nin beklentiler doğrultusunda gelmesiyle kısa bir süre yönünü yukarı çeviren Bitcoin, ardından yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle düşüş trendini sürdürdü.

Çarşamba günü TÜFE’deki düşüş olumlu karşılanmasına rağmen, ABD hükümetinin yüksek miktarda Bitcoin sattığına dair söylentiler, piyasalarda satış paniklerine neden oldu ve piyasaların hala kırılgan olduğunu gösterdi. Piyasanın en büyük piyasa yapıcılarından Jane Street ve Jump Crypto’nun ABD kripto pazarından çıkma kararları da düşüşü tetikleyen bir diğer faktör oldu. Bu şirketlerin likidite sorununun daha da kötüleşmesine neden olabileceği düşünülüyor.

Öncesinde ise Bitcoin ağındaki tıkanıklık sorunu düşüşün ilk nedeni olarak ortaya çıktı. Binance, ağdaki tıkanıklığı gerekçe göstererek BTC çekimlerini iki kez durdurdu. BTC ağındaki işlem ücretleri 20 doların üzerine çıkarken, Ordinals protokolü ve BRC-20 standartına sahip tokenlere yönelik talep artışı ağda sorun yaşanmasına neden oldu.

Grayscale ile ilgili söylentilere göre, Digital Currency Group’un iflas eden kripto iştiraki Genesis’ten 575 milyon dolar kredi kullandıktan sonra Grayscale’in önümüzdeki hafta ödemesi gereken bu krediyi ödeyemeyeceği konuşuluyor. Bu durumda Grayscale’in Coinbase borsasında varlık satmaya başlayabileceği iddia ediliyor.

Dolar endeksinin yönünü yukarı çevirmesi de Bitcoin’deki düşüşü tetikleyen bir diğer faktör olarak görülüyor. DXY, son bir aylık yatay hareketini yukarı yönlü zorlayarak %1’e yakın bir yükselişle 102 bandına geri döndü.