Teknoloji konferansı Web Summit'e Türkiye'den katılım her yıl artıyor

Teknoloji konferansı Web Summit'e Türkiye'den katılım her yıl artıyor

LIZBON (AA) – Türkiye Lizbon Büyükelçisi Lale Ülker, Web Summit’te AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinliğe bu yıl 70 bin kişinin katıldığını bildirdi.

Türkiye’nin start-up ve yeni girişimlere verdiği desteğin önemine işaret eden Ülker, Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Türk şirketlerine verdiği desteklerle her geçen yıl Türkiye’den katılımcı sayısının arttığını görmenin kendilerini son derece mutlu ettiğini söyledi.

Türk şirketlerinin, konferansta kurdukları bağlantılarla Türkiye’ye yatırım çekeceğini belirten Ülker, “Türk şirketlerinin bu konferansta yer alması; şirketlerimizin, start-uplarımızın dünyaya açılımı, burada bir network oluşturmaları açısından çok önemli. Bu yılki katılımın da ülkemiz açısından önemli yatırımlar çekmeyi başaracağına inanıyorum.” dedi.

“Önümüzdeki dönemde Türkiye’den katılımın daha da artacağını düşünüyorum”

Lale Ülker, Türkiye’den artan katılımcı sayısının ülkenin bilişim sektöründeki gelişmesini gösterdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Son yıllarda Türkiye’deki bilişim şirketlerinin Web Summit’e daha etkin ve daha geniş bir şekilde katılımı, ülkemizde bilişim sektörünün gösterdiği gelişmeyi ve uluslararası düzeyde kazandıkları tecrübe ve başarıyı gösteriyor. Nitekim bu yıl da start-up’larımızın stantlarını ziyaret ettik. Hepsi genç, çok başarılı şirketler. Önümüzdeki dönemde Türkiye’den katılımın daha da artacağını düşünüyorum.”

Web Summit’in dünyanın en büyük teknoloji konferansı olduğuna işaret eden Ülker, “Web Summit kapsamında, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisimizin standını ziyaret ettik. Web Summit vesilesiyle Lizbon’u ziyaret etmekte olan Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Arda Ermut, ülkemizden konferansa katılan 23 start-up firmamız ve diğer şirketlerimizle bir araya geldik. “

Ülker, herkesin bildiği üzere, İstanbul’un da tıpkı Lizbon gibi, start-up’lar ve girişimcilik konusunda önemli bir cazibe merkezi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin konferansın partnerleri arasında yer aldığını belirten Ülker, “Yatırım Ofisimizin bu konferansta partner olarak yer almasının, daha fazla firmamızın konferansa ilgi göstermesi ve ülkemizin bilişim sektöründeki güçlü ve etkin varlığının uluslararası alanda vurgulanması açısından elzem olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Muhabir: Muhammet Emin Horuz