Varlık fonundan 111.7 milyar TL’lik destek !

Varlık fonundan 111.7 milyar TL’lik destek !

Türkiye Varlık Fonu, Türkiye’nin önde gelen bankalarından Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası’nın çekirdek sermayelerinin toplamda 111,7 milyar lira artırılması için çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

Türkiye Varlık Fonu, ülkenin kamu bankalarından Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın çekirdek sermayelerinin toplam 111,7 milyar lira artırılması için gerekli çalışmaların tamamlandığını bildirdi.

TVF’nin dünkü açıklamasına göre, Halkbank’a 30 milyar TL, Ziraat Bankası’na 49,7 milyar TL ve Vakıfbank’a 32 milyar TL çekirdek sermaye artışı yapıldı.

Bu sermaye artışının hedefi, kamu bankalarının sermaye yeterlilik rasyolarını iyileştirmek, küresel piyasalarda yaşanabilecek dalgalanmalara karşı bankaların finansal güçlerini artırmak ve büyüme stratejilerine katkı sağlamaktır.

Sermaye artışı sonrasında, TVF’nin Halkbank’taki ortaklık payı %87.7’den %91.5’e yükseldi ve Vakıfbank’taki ortaklık payı da %64.8’den %74.8’e yükseldi.

TVF’nin açıklamasına göre, bu desteğin finansmanı için Hazine, özel tertip Devlet İç Borçlanma Senetleri’ni piyasa rayicinden bankalara satış yaparak elde edilecek nakitle karşılayacak.