VIOP Nedir, VIOP Hesabı Nasıl Açılır?

VIOP Nedir, VIOP Hesabı Nasıl Açılır?

VIOP terimi, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası (VİOP) anlamına gelir. VİOP Piyasası tanımı, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan sermaye piyasası araçları, vadeli işlemler ve de opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçların elektronik ortamda alınıp satıldığı piyasanın kısaltmasıdır.

Günümüz sermaye piyasalarına ve düşük değerli yatırım ihtiyaçlarına cevap veren yatırım çözümleri sunan VİOP piyasası, son yıllarda ivme kazanmış ve yatırımcı tabanını önemli ölçüde genişletmiştir.

VİOP ile kazanç potansiyelinizi değerlendirmek için öncelikle VIOP hesabı açmalısınız. Yatırım hesabı mevcut olan müşteriler, VİOP sözleşme paketini imzalayarak ve risk testini tamamlayarak VİOP hesabı açabilirler.  Yatırım hesabınız yoksa kimlik belgeli yatırım hesabı açmanız, VİOP Sözleşme Seti imzalamanız ve risk testi yapmanız yeterlidir. Yatırımcılar, yatırıma başlamak için yatırım yapmak istedikleri tutarı (teminat) VİOP müşteri hesaplarına yatırdıktan sonra VİOP ile para kazanma potansiyellerini değerlendirebilirler.

VIOP’ta Nasıl İşlem Yapılır?

VİOP’a yatırım yapmak oldukça basittir. GCM Meta Trader 5 VİOP işlem platformuna VİOP müşteri hesap numaranız ve şifreniz kullanılarak online olarak veya acentenin web sitesi üzerinden akıllı teknoloji uygulamaları (cep telefonu, tablet ve benzeri araçlar) kullanılarak online olarak kolay bir şekilde erişilir.

Bir alım satım stratejisinin uygulanması veya değiştirilmesi sonucunda kapatılan pozisyonların kar ve zararı müşterinin hesabına yansıtılacaktır. Örneğin BİST 30 endeksinin fiyatının düşmesini bekleyen bir yatırımcı bu enstrümanda sat (short) pozisyonu açarak vadeli işlem başlatabilir. Alternatif olarak, fiyatın yükseleceği beklentisiyle uzun vadeli bir pozisyon açabilirsiniz.

VİOP’ta bir alım satım stratejisinin başarısı, VİOP’un finansal bilgisi, alım satım tecrübesi ve yatırım yapılan varlıkların fiyat oynaklığını etkileyen gelişmeleri güncel olarak takip etmesi ile orantılıdır.

Tüm bunlar ve daha fazlasına erişebilmeniz için VIOP’ta nasıl hesap açılır kısmına değinmek de elzem olacaktır. Öncelikle VİOP üyesi bir aracı kurum veya bankada hesap açmanız gerekmektedir. Ardından bir risk beyanı imzalanmalıdır. Alım veya satıma en ideal şekilde karar verilmeli ve buna bağlı olarak da ticaret teminatı yatırılmalıdır. Tüm bu detaylar bir aracı vasıtası ile borsaya iletilmelidir.