Yeni Başlayanlar İçin Borsada Bilinmesi Gerekenler

Yeni Başlayanlar İçin Borsada Bilinmesi Gerekenler

Borsa rehberi, borsa kavramının tam olarak ne olduğunu, işleyişini ve borsada dikkat edilmesi gerekenleri en ideal seviyede aktarır. Bu noktada öncelikle borsa kavramından bahsetmek çok daha yararlı olacaktır.

Borsa; yatırımcıların şirketlerde hisse satın almalarına, ortak olmalarına ve onlardan kar etmelerine olanak tanıyan bir pazar yeridir. Borsaya bir yatırım gerçekleştirerek saygın bir şirketin iştiraki olabilirsiniz. Bu şirketleri karlı kılan şeyler yaparsanız siz de para kazanabilirsiniz. Borsada alıcılar hisse senedi satın alır ve satıcılar hisse senedi satar. Aracı kurum, bu iki tarafı bir araya getiren ve emirlerin yerine getirilmesini garanti eden taraftır.

Borsa, ticaretin elektronik olarak gerçekleştiği bir yerdir. Brokerler piyasaya emir gönderir. Alıcı ve satıcılardan gelen siparişler borsada paketlenir.

Alıcı en yüksek fiyatı belirler ve satıcı en düşük fiyatı belirler. Bir eşleşme gerçekleştiğinde bir sipariş yerine getirilir. Borsada neler oluyor sorusunun cevabı böylece belirlenmiş oluyor.

Borsa, arz ve talebin yaratıldığı ve fiyatların meydana geldiği mekanizmadır. Karmaşık, ancak basit bir mantığa dayalıdır. Belirli kuralları atlar ve işlemleri yürütmek için alıcılar ve satıcılar arasında bir bağlantı oluşturur.

Borsanın Temel İşlevleri Nelerdir?

Borsaların temel işlevlerine bakıldığında, borsalar şirketlere, ekonomiye ve aynı zamanda da yatırımcılara hizmet etmeyi başarır. Küçük çaplı ya da aynı şekilde büyük çaplı hemen hemen tüm firmalar ihtiyaç duymakta oldukları kaynakları borsa aracılığı ile kolayca temin edebilirler. Ayrıca yatırımcılar borsada paralarını çok daha güvenle değerlendirirler. Borsa, özellikle de reel sektör noktasında uzun vadeli olacak şekilde kaynak sağlar. Tüm bunlar sayesinde de sermaye yayılır, kayıt dışı olan ekonomik mücadeleye katkı sağlanır ve de gelirin adil dağılımı gerçekleştir.

Borsada Dalgalanma Durumları

Borsada bilinmesi gerekenler söz konusu olduğunda fiyatların neden düşüp yükseldiğine de hakim olmak önem arz eder. Fiyattaki dalgalanmalar borsa ticaretine neden olur. Yani fiyatlar hareket etmezse para kazanılacak ortam yoktur. Bu nedenle fiyat indirimleri ve fiyat artışları yatırımcıların lehinedir. Borsa fiyatlarında arz ve talep esas alınır. Talep azaldığında ve arz arttığında fiyatlar düşer. Talep artar ve arz aynı kalırsa fiyat yükselir.