Yılda yaklaşık 1200 ton meyve üreten Karslı köylüler pazar sorunu yaşıyor

Yılda yaklaşık 1200 ton meyve üreten Karslı köylüler pazar sorunu yaşıyor

KARS (AA) – Sarıkamış ilçe merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Aras Nehri kıyısında bulunan Kalebaşı köyünde üretilen tonlarca ayva, elma ve armut, alıcı bulunamadığı için dalında kaldı.

İmkanları olmadığı için ürünleri toplayıp il ya da ilçe merkezinde satışa sunamayan yöredeki çiftçiler, pazarlama konusunda yetkililerden destek bekliyor.

Köylüler, bu sorunu sonraki yıllarda da yaşamamak için soğuk hava deposunun ya da meşrubat fabrikasının kurulmasını istiyor.

Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Nesim Gök, AA muhabirine, Kalebaşı köyünün verimli topraklara sahip olduğunu söyledi.

“Yüzlerce ton elma armut üreten bir köy”

Köyde ciddi anlamda meyve üretiminin yapıldığını ifade eden Gök, şöyle konuştu:

“Burası, yüzlerce ton elma, armut üreten bir köyümüz. Ancak burada ciddi anlamda pazarlama sorunumuz var. Maliyetlerden kaynaklı son yıllarda üreticilerimiz yetiştirdikleri ürünleri il ya da ilçe merkezine götürüp pazarlayamıyorlar. Köylülerimizin şöyle bir talebi var. Bir soğuk hava deposu ya da bir meşrubat fabrikası olursa, üreticiler yüzlerce ton meyveyle ülke ekonomisine katkıda bulunabilirler.”

Köy muhtarı Osman Nuri Cihangir ise meyve bahçelerinde yetişen ürünlerin zayi olmaması için yardım beklediklerini belirtti.

Devlet yetkililerinden destek beklediklerini dile getiren Cihangir, “Bu ürünleri götürüp satmaya kimsenin gücü yetmiyor. Bir meşrubat fabrikası bu bölgede olsa, Kağızman, Kalebaşı, Akkoz gibi bu köylerde meyve bahçesi olduğu için bu ürünler değerlenir.” diye konuştu.

Çiftçi Sürmeli Kurt da köydeki her bahçede 50 tonun üzerinde meyve yetiştirildiğini anlatarak, yaşadıkları pazar sorununun giderilmesi için destek istedi.

Muhabir: Hüseyin Demirci