Banka Kırmızı Liste Ne Demek, Nasıl Çıkılır?

Banka Kırmızı Liste Ne Demek, Nasıl Çıkılır?

Herhangi bir bankadan kredi çekmek isteyen fakat kredi notu düşük olan kişiler, banka kırmızı listesi hakkında araştırma yapmaktadır. Kredi çekmeden önce kırmız liste adı verilen bu listenin ne anlama geldiğini bilmek, düzenli ödeme yapmanın öneminin de anlaşılmasını sağlar. Kırmızı liste adı verilen bu terim, kara liste olarak da anılabilmektedir.

Banka Kırmızı Liste Nedir?

Kara liste veya kırmızı liste olarak kullanılmakta olan bu terimler bankaların kredi notları düşük kişilerden oluşturdukları listeye verilen isimdir. Ancak elbette bu listelere girebilmek için aşılması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Hiç kimsenin karşı karşıya kalmak istemediği bir liste olan kırmızı listeler, bankalar tarafından oluşturulmaktadır.

Bankaların oluşturdukları kırmızı listeler kredi kartı almak veya kredi çekmek isteyen müşteriler tarafından merak edilmektedir. Bu işlemlerden herhangi birine başvuran bir müşterinin kredi sicilinin bozuk olması durumunda başvuru talebi olumsuz sonuçlanarak, reddedilecektir. Kredi notunun düşmesi bankadan alınan kredi veya kredi kartlarının düzenli yapılması gereken ödemelerin düzensiz olması veya hiç yapılmaması ile gerçekleşir. Pek çok banka 90 gün süre içerisinde herhangi bir ödeme yapılmayan borçların sahiplerinin kredi notlarını düşürmektedir.

Bankalar kendilerine ait kredi notları belirlememektedir. Dolayısıyla herhangi bir bankaya olan borcunuz yüzünden meydana gelen kredi notu düşüklüğünüz, tüm bankalarda geçerli olacaktır. Eğer ödenmemiş borçlarınız sebebiyle bankaların kara listesine girdiyseniz, 5 yıl boyunca kredi almanız mümkün değildir.

Bankaların Kırmızı Listesinden Nasıl Çıkılır?

Banka kırmızı listeden çıkmak için öncelikle bu listeye girilmesine sebep olmuş olan borcun tamamen ödenmiş olması gerekir. Ancak bazı durumlarda listeye girilmesine sebep olan borç tamamen ödense dahi, müşteriler bankaların kırmızı listesinde kalabilir. Bu listeden çıkabilmek adına borcun tamamının ödenmesi, müşterilerin kredi notlarını yükseltecektir. Daha sonra kredi veya kredi kartlarının ödemelerini düzenli şekilde yapmanız da, kredi notumuzu yükseltmeye yarayan bir diğer etken olarak bilinmektedir. Elektrik, internet gibi farklı alandaki faturaların otomatik ödeme yöntemi ile ödenmesi de müşterilerin kredi sicil notlarını yükseltir.

Bankaların kırmızı listesinden çıkabilmek için bu gibi etkenler yardımıyla müşterilerin kredi sicillerini yükseltmeleri gerekir. Kırmızı listede bulunan herhangi birinin hesabında belirli miktarda para bulunması da, listeden çıkması adına önemlidir. Ancak banka kırmızı liste içerisinden çıkabilmek için, 5 yıl geçmesi gerektiğini de göz ardı etmemek gerekir. Beş yıllık bu süre içerisinde toplam borcun ödenmemesi durumunda kırmızı listede bulunduğunuz süre uzayabilir.