Kredi Kartı Borcu Yapılandırılırsa Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılırsa Ne Olur?

Kredi borcu yapılandırma işlemi özellikle son yıllarda nakit para kullanımı yerini kredi kartı kullanımına bıraktığı için ortaya çıkmıştır. Kredi kartları bankaların müşterilerine belirli limitleri ile verdileri kartlardır. Ayrıca kredi kartları ile internet sitelerinde ya da anlaşmalı pos cihazları bulunan yerlerde alışveriş yapılması da mümkün olmaktır. Bu işlemler ile nakit bir şekilde ödeme yapılmamış olur ve aslında banka kullanıcı yerine ödemiş olur. Ancak daha sonrasında kullanıcılar bankaya ödeme yapmaktadır. Belirli bir tarihte yapılan kredi kartı ödemesi ödenmediği takdirde faiz ile katlanmaktadır. Belirlenen süre zarfında ödenmemesi durumunda da yasal süreçler başlatılmaktadır. Bu noktada kredi kartı yapılandırma işlemleri ortaya çıkmıştır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Borçlarını ödeyemeyen müşterilerine kolaylık sağlamak adına bankalar kredi kartı borcu yapılandırma işlemlerini müşterilerine sunmuştur. Kredi kartı borcunun yapılandırılması için kalan vade dikkate alınmaktadır. Kredi kartı borcu yapılandırılması için bankalar ile görüşülmesi gereklidir. Yapılandırma işlemlerinde bankalar en fazla 12 ay vade ile yapılandırma yapabilmektedir. Ancak bu bankaların faiz politikalarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada en sık yapılan kredi kartı yapılandırılması vadeleri 3 ay ya da 6 ay olarak bilinmektedir.

Kredi kartı yapılandırılması sürecinde kullanıcılar ihtiyaç kredisi de kullanabilmektedir. İhtiyaç kredileri 36 aya kadar ulaşan vade imkânları sunduğu için ödeme işlemlerinde kolaylaşma yaşanacaktır. Bankalar müşterilere kredi kartı borcu yapılandırma imkânını sunmuş olsa da yine de ödenemediği takdirde müşterilere dava açabilmektedir. Bu şekilde yasal bir süreç başlatılmış olur. Ancak kredi kartı borcu yapılandırılma işlemi ile kullanıcıların borçlarını erteletmesi ya da vadeli olarak ödemesi ile herhangi bir ödeme sorunu ile karşılaşılmamaktadır.

Bankaların kullanıcıların kredi kartı ya da kredi alabilmeleri için kullandıkları kredi notları bulunmaktır. Kredi notunu etkileyen faktörler bankalar ile oluşan ilişkiler, düzenli ödeme alışkınları ve borları etkilemektedir. Aksama ve ödeme işlemlerinde gecikme gibi nedenler ile kredi notu düşmektedir. Kredi kart borcu yapılandırma işlemlerinde borcun düzenli olarak ödenmesi durumunda daha önce ödenmemiş olsa da düzenli ödeme ile kredi notu yükselmektedir.