Bankadan İcraya Gelirler mi? Ne Zaman Gelirler?

Bankadan İcraya Gelirler mi? Ne Zaman Gelirler?

Bankadan icraya gelinmesi konusu özel bankalara veya kamu bankalarına borcu bulunan kişiler tarafından sık sık araştırılmakta olan bir konudur. Çünkü pek çok kişi gerek acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan kredi kullanır gerekse günlük alışverişlerini gerçekleştirmek için kredi kartı kullanır. Ancak krdi kartlarının ve nakit kredilerinin ödemelerinin aksatılması durumunda bankalar yasal işlem başlatırlar. Bu yasal işlemlerin başlatılma süresi ise 3 aydır. 3 ay içerisinde belirtilen borçlar gerekli olduğu miktarda ödenmezse direkt olarak işlem başlatılır.

İcra Nedir?

Haciz; Bir kişinin bir kurum veya kişiye borcunun olması ve borçlu ise borcunu ödeyememesi ve karşı tarafın yasal işlem başlatmasıdır. İşlem sonrasında alacaklı size bir şey borçlu olduğu için size bir şey borçlu olan kişi üzerinde rehin talep eder. Bu talep mahkeme süreci ile başlatılır. Kkişinin alacaklıya borçlu olup olmamasına bağlı olarak ev veya kişisel ücretler için geçerlidir. Böylece kredi kapatılmış olur.

Kredi Borcu İçin Eve İcra Gelir mi?

Bankadan icraya gelme konusu dâhilinde bir banka, belirli bir bütçe dâhilinde kredi vermek için bir müşteriyle sözleşme yapar. Burada bankaya mümkün olduğu kadar çok bilgi verilir ve borç alındıktan sonra belirlenmiş olan süre içerisinde borcu ödemesi gerekir. Banka kredisi 3 ay içinde ödenmezse banka sizin adınıza yasal işlem başlatacaktır. Bu süreçte avukat eşliğinde yasal işlem başlatılacaktır. Herhangi bir nedenle borcun ödenmediğine dair bankadan beyan alınır ve banka nezdinde yasal işlem başlatılır.

Haciz İşlemlerinden Nasıl Kurtulunur?

Haciz işlemlerini başlatan ilk eylem evdeki beyaz eşyalar ve teknolojik aletler gibi değerli eşyaların alınmasıdır. Burada kişi borcunu ödeyemezse dava açılacak ve evin değerli eşyaları borcu kadar olacaktır. Bir kişinin haciz kaldırmasının belirli yolları vardır. İcra ve İflas Kanununa göre sürelerin dolması ilk yollardan biridir. İkinci yol ise borçlu olan kişi ile alacaklı banka arasında bir uzlaşma yolunun sağlanmasıdır. Son yol ise banka icrası durumuna düşen kimsenin talebi üzerine icranın kaldırılması ve haciz işlemlerinin sonlandırılması durumudur.