Bir Kişinin Banka Hesaplarını Nasıl Öğrenebilirim?

Bir Kişinin Banka Hesaplarını Nasıl Öğrenebilirim?

Bir başkasının banka hesaplarını öğrenmek isteyen kişiler kendinden başka bir kişinin banka hesaplarını öğrenme durumunun mümkün olup olmadığını merak etmektedir. Ancak banka hesaplarının kişiye özel olduğunu ve bu bilgilerin bir başkası ile paylaşılmasının doğru olmadığını göz ardı etmemek gerekir. Bazı durumlarda kişiler, kendilerine ait olmayan banka hesapları içinde merek duymaktadır.

Banka Hesapları Nereden Öğrenilir?

Pek çok kişi bazı durumlarda banka hesap bilgileri hakkında kafa karışıklığı yaşayabilir. Günümüzde en sık kullanılan ödeme şeklinin kredi ve banka kartları ile olması, pek çok kişinin farklı bankalar üzerinde çeşitli hesaplar edinmesini sağlamaktadır. Kredi ve banka kartları haricinde banka hesapları birikim yapmak gibi çeşitli amaçlar içinde kullanılabilir. Dolayısıyla banka hesaplarında para biriktiriliyor olması, hesap bilgilerine ihtiyaç duymayı sağlar. Kimi zaman hangi bankalarda hesabı olduğunu unutan kişiler, e-devlet üzerinden bu bilgiyi edinmektedir.

E-devlet üzerinden yararlanılabilen bir hizmet olan banka hesapları öğrenme hizmeti için kişisel bilgiler gerekmektedir. Bu işlem için öncelikle e-devlet sitesine giriş yapmak gerekir. TC kimlik numaranız ve kendinize ait oluşturduğunuz şifreniz ile gireceğiniz bu uygulamada, banka hesaplarınızı öğrenebilmek gibi çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Bu uygulamadan banka hesaplarınızı öğrenebilmek için diğer kurum portalları seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza bir kurum listesi çıkacaktır. Bunların arasından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu seçmeniz gerekmektedir. Ardından mevduat/katılım fonu hesabı bulunan banka sorgulama seçeneğine tıklayarak devam etmelisiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından ekranda fon hesaplarınızın bulunduğu mevduat ve katılım bankalarının listesi çıkacaktır. Ancak bu hizmet, liste üzerinden müdahale edebilmek amacıyla değil, bilgilendirme amacıyla verilmektedir. Hesaplara yapılacak işlemler yalnızca bankaların online servisleri üzerinden gerçekleşebilir. Bu işlem ile kişilerin kendine ait banka hesaplarını öğrenmek mümkündür, ancak bir başkasının banka hesaplarına ulaşmak mümkün değildir. Bir başkasının banka hesaplarına ulaşabilmek adına kişisel bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir ancak bunun bir suç olduğunu unutmamak gerekir. Ancak mirasçısı olunan kişilerin banka hesabı öğrenilir mi sorusuna da hizmet veren bir uygulama olduğunu söylemek mümkündür. Bu hizmete de e-devlet üzerinden ulaşılmaktadır. Murise ait mevduat/katılım fonu hesabı bulunan banka sorgulama seçeneği ile sorgulama yapmak mümkündür.