Bitcoin likiditesinde kriz devam ediyor !

Bitcoin likiditesinde kriz devam ediyor !

Bitcoin, sene başından bu yana en iyi performans gösteren varlık olarak göze çarpıyor ancak likidite oldukça düşük seyrediyor. 

Bitcoin likiditesi, Ocak ayından bu yana devam eden güçlü fiyat performansından uzak kaldı ve yatırımcılar, kötüleşen likidite nedeniyle alım satım işlemleri için daha fazla ödeme yapmak zorunda kaldı. Bu durum alım-satım zorluğunun artmasına ve yatırımcıların daha fazla fiyat dalgalanmalarına maruz kalmasına neden oldu. Düşük likidite, ayrıca emir defteri derinliğinin yetersiz olmasına da yol açtı. Conor Ryder’dan Kaiko, likidite eksikliğinin kurumsal isteksizliğin bir göstergesi olduğunu ifade ederek, kripto şirketlerinin ABD düzenleyicileri ve borsalar arasındaki savaşta arada kalmak istemediğine dikkat çekiyor.

Yatırımcılar, geçen yıl yaşanan kayıpların ardından kripto piyasasından çekildi ve küçük yatırımcıların davranışları yakından takip ediliyor. Dijital varlık yönetimi şirketi 3iQ’nun araştırma başkanı Mark Connors, “Turistler kesinlikle gitti” ifadesini kullandı.

En yüksek hacimli borsa olan Binance, Mart ayında 24 saatlik işlem hacmini yaklaşık 65 milyon ziyaretçiyle 6 milyar doların üzerine çıkardı. Coinbase ise 33 milyon ziyaretçiyle 1,3 milyar dolar işlem hacmini gördü. City Index analisti Fiona Cincotta, Bitcoin ticaret hacimlerindeki keskin düşüş nedeniyle büyük alımlarla BTC fiyatının hareket etmesinin daha kolay hale geldiğini savunuyor. Cincotta, daha fazla dalgalanmalar için de uyarıda bulunarak, bankacılık krizi ve düzenleme endişelerinin Bitcoin’e yönelik iştahı azalttığını belirtiyor.

FRNT Financial analitik başkanı Strahinja Savic, CFTC’nin Binance davasına değindi ve davanın Binance operasyonlarını nasıl etkileyeceğinin henüz belli olmadığını ve kripto likidite durumunu etkilemediğini ifade etti.