Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır?

Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır?

Belirlenen süre içerisinde ödeyemediği borçları sebebiyle bankaların kara listesine giren kişiler için  kara listeden çıkmak oldukça zor olabilir. Pek çok kişi, çeşitli bankalardan almış olduğu farklı ödemelerin geri ödemesini zamanında gerçekleştirmemektedir. Ödemenin gerçekleşmemesinin sürekli hale gelmesi, kısa süre içerisinde bankaların kara listesine girilmesine neden olabilir. Bankaların kara listesine girmenin kişilere pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bankaların kara listesine giren kişiler için yasal olarak haciz işlemi başlatılabilir. Ayrıca kredi kartı veya kredi çekme ihtimalinin de oldukça düşmesi gibi pek çok olumsuz etkene kara listeye girmek sebep olmaktadır. Bunlar gibi olumsuz etkenleri ortadan kaldırmak isteyen kişilerin, kara listeden çıkmak için yapılacaklar listesine dikkat etmeleri gerekir. Bu etkenlere dikkat ediliyor olması kişilerin kara listeden çıkmalarını kolaylaştıracaktır.

Bankaların kara listesine giren kişilerin ödemelerini düzenli yapmamaları sebebiyle kredi notları düşer. Dolayısıyla kara listeden çıkabilmek adına, kredi notunun yükselmesi gerekir. Bankaların kara listesinde olan kişiler, borçlarının tamamını kapamalarının ardından 5 yıl sonra bu listeden çıkar. Ödemesi tamamlanmamış olan borçların zaman aşımına uğraması için ise bu süre iki katı olarak belirlenmiştir. 10 yılın ardından ödemesi tamamlanmış borçlar zaman aşımına uğrar.

Bankaların kara listesinden adınızı sildirebilmeniz için, bu listeye girmenize sebep olan borcunuzun ödemesinin tamamını gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi halde bu listeden çıkılması mümkün olmayacaktır. Bu gibi durumlarda çok daha uzun süre boyunca, kara listenin zaman aşımına uğramasını beklemek gerekir. Bankaların kara listesinde olmak kredi çekmek veya kredi kartı almak gibi, bankaların sağladığı imkanları kullanamıyor olmaya sebep olabilir. Günümüzde kullanıcılarına büyük fırsatlar sunan bu hizmetlerden çeşitli nedenlerle faydalanmak isteyen pek çok kişi bulunur. Bu sebeple kara listede olduğu halde kredi çekmek veya kredi kartı almak isteyen kişilerin kredi notlarını yükseltmesi gerekir. Kredi notu yükseltme işlemi ise mevcut borcunuzu ödeyerek ve diğer kartlarınızdan ödemelerinizi düzenli olarak yaparak gerçekleşir. Ayrıca farklı kurumlara ait faturalarınız için otomatik ödeme talimatları oluşturmanız da, kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Dolayısıyla banka kara listesinden ne zaman çıkılır sorusuna, tüm borcunuz ödendiği taktirde 5 yıl şeklinde cevap vermek mümkündür. Ancak ödemeyi gerçekleştirmeyen kişiler için bu süre 10 yılı bulmaktadır.