Kripto paralarda son dakika !

Kripto yatırım fonlarından kaçış hala devam ediyor !

Geçtiğimiz hafta kripto varlık yatırım ürünlerinde, 72 milyon dolarlık net çıkış yaşandı. CoinShares analistleri, bu fon çıkışlarının ABD Fed’in Mayıs ayında faiz artışına devam edeceği beklentisine bir tepki olduğunu belirtiyor. Ayrıca piyasadaki işlem hacimleri de yıllık ortalamanın %50 altında seyrettiği için dikkat çekiyor.

Bu çıkışların çoğunluğunu Bitcoin fonlarından gelen 46 milyon dolarlık çıkışlar oluşturdu. Ayrıca Bitcoin’in düşüşüne endeksli BTC Short fonundan da Aralık 2022’den bu yana en yüksek miktar olan 7,8 milyon dolar çıkış gerçekleşti. Ethereum fonları ise Shapella güncellemesi sonrası 19 milyon dolarlık çıkış kaydetti ve Eylül 2022’deki Merge güncellemesinden sonra en yüksek çıkışı gördü.

Altcoin fonlarında ise Solana fonları 200 bin dolar, Algorand fonları 170 bin dolar ve Polygon fonları 140 bin dolarlık küçük girişler gördü.

Ülke bazında bakıldığında, Avustralya dışındaki tüm bölgelerden çıkış görüldü. Almanya ve Kanada, sırasıyla 40 milyon dolar ve 13,6 milyon dolar ile fon çıkışlarında öne çıktı.

CoinShares raporuna göre, geçtiğimiz hafta Blockchain sektörüne dahil hisse senetlerinde de 2,5 milyon dolarlık çıkış yaşandı. Ancak yılbaşından bu yana bu hisse senetleri 27 milyon dolarlık pozitif girişle devam ediyor.