NFT’lerde devrim !

NFT’lerde devrim !

Solana yaptığı açıklamada NFT’lerle ilgili yeni teknolojiyi duyurdu !

Solana, düşük maliyetli ve yüksek hızlı işlem odaklı bir Katman-1 blockchain ağı olarak biliniyor. Solana’nın geliştiricileri, NFT yaratım maliyetlerini azaltacak bir teknoloji geliştirdiklerini duyurdu. “State Compression” adı verilen bu teknoloji, doğrulanabilir şekilde zincir dışında depolama işlemi yapacak ve Merkle Tree veri yapısını kullanarak blok zinciri ağında depolama maliyetlerini düşürecektir. Bu sayede Solana, NFT yaratım maliyetlerini azaltacak ve dijital koleksiyonların daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır.

Son bir yılda önemli ağ kesintileri yaşayan Solana için bu gelişme büyük bir atılım olarak görülüyor. Henüz geliştirme aşamasında olan yeni teknoloji, Dialect ve Crossmint gibi bilinen NFT platformlarının ilgisini çekmiştir. “State Compression” sayesinde NFT koleksiyonları sıkıştırılacak ve önemli bir depolama tasarrufu sağlanacak, ancak NFT özelliği korunacaktır. Bu yaklaşımın en büyük avantajı, çok düşük maliyetle birçok sıkıştırılmış NFT yaratılabilmesidir.

Bazı piyasa analistleri, Solana’nın bu yeni özelliğinin birçok kullanıcıyı ağına çekeceğine ve nihayetinde ağın yerel varlığı olan SOL tokeninin yükselmesine katkı sağlayacağına inanmaktadır. Son zamanlarda NFT yaratım maliyetleri, birçok içerik oluşturucunun NFT piyasasına girmekte tereddüt etmesine neden olmuştur.

Son 24 saatte SOL tokeni yaklaşık %2 değer kaybı yaşadı ve 20 dolar seviyesine yaklaştı. En büyük 10 kripto para birimi arasında yer alan Solana, son iki haftadır 20 ila 21 dolar arasında dar bir bantta işlem görmektedir.