Solana Hacklendi mi? SOL İçin Hack İddiası

Solana Hacklendi mi? SOL İçin Hack İddiası

Solana hacklendi mi sorusu kripto piyasaları için en çok konuşulan konular arasında yerini aldı. Geçen dönemlerde birkaç kez kesinti yaşamış olan Solana’nın bu sefer de başı hacklenme iddiaları ile ağrıyor. Şimdiye kadar alınan bilgilere göre 8 binden fazla cüzdanın güvenliğinin ihlal edilmiş olduğu öne sürüldü. Üstelik saldırının kaynağının da neresi olduğu hakkında henüz bilgi yok.

Solana Hacklendi mi?

Solana hacklendi iddiaları sonrasında sosyal medya üzerinden pek çok kullanıcı istemsiz şekilde cüzdanlarına ulaşıldığını ve fon çekildiğini belirtti. Kullanıcılar sıcak cüzdanlarından bilgileri haricinde fonların çekildiğini ve önemli kayıplar yaşadıklarını ifade ediyor.

Özellikle Twitter, bu konuyla ilgili olarak yapılan paylaşımlarla dolarken, kullanıcılar bu durumun nasıl çözüleceğine dair SOL’un bir açıklama yapmasını bekliyor. Uzmanların belirttiğine göre ise şimdiye kadar 8 binden fazla cüzdan ele geçirilmiş durumda.

Saldırganlar kullanıcılar adına işlemleri imzalama yetkisi elde etmiş durumda. Bu durum ise tedarik zinciri saldırısı adı verilen üçüncü taraf hizmet güvenliğinin ihlalini akıllara getiriyor. Saldırı kapsamında genel olarak mobil cüzdan seçenekleri etkilenmiş gibi görünüyor olsa da bu duruma henüz netlik getirilmedi.

8 Binden Fazla Cüzdan Etkilendi

Uzmanlara göre Solana hack saldırısı kapsamında 8 binden fazla cüzdan etkilenmiş durumda. Başka bir deyişle bu ifade 8 binden fazla cüzdandan sahiplerinin izni olmadan müdahale yapıldığını belirtiyor. Saldırıda büyük olasılık ile etkilenmiş olan cüzdanların arkasında yer alan kullanıcı özel anahtarlarının çalınması için kullanılmış olan tedarik zinciri sorunu söz konusu. Şimdiye kadar ise oluşan bu tabloda 8 milyon dolarlık zarar meydana geldiği tahmin ediliyor.

Saldırı ile ilgili olarak soruşturmaların da devam ettiğini ancak henüz kanıta ulaşılmadığını açıklayan Solana Labs, durum ile ilgili olabildiğince hızlı hareket ettiklerini de belirtiyor.

Solana cüzdanlarını etkilemiş olan olayın değerlendirildiğini ve bu duruma neyin sebep olduğunu anlamak için ekosistem içinde yer alan diğer ekiplerle de yakın şekilde çalıştıklarını belirten SOL, daha fazla bilgiye ulaşıldığında güncelleme de yayınlayacaklarını ifade etti. Diğer yandan SOL coin bu haberler sonrasında yüzde 5 oranında değer kaybetti.